Wstążki, wianki, kolorowe stroje, a to wszystko okraszone lokalną gwarą. Podczas IV Regionalnego Festiwalu Artystycznego „Moje Miasto – Moja Historia” dzieci przyśpiewkami przekonywały, że najlepszym mężem będzie górnik i nigdzie nie ma piękniej niż w naszym regionie.
IV edycja Regionalnego Festiwalu Artystycznego „Moje Miasto – Moja Historia” organizowanego przez Akademię Przed – Szkolną „Skrzat” i Mysłowicki Ośrodek Kultury, odbyła się (14.05) pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Mysłowice oraz Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu.
W konkursie wzięły udział dzieci z najstarszych grup przedszkolnych: 5-6 latki oraz uczniowie szkół podstawowych klas 1-3 z Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty.
Festiwal otworzył I Zastępca Prezydenta Miasta Mysłowice Grzegorz Brzoska wraz z radnym Rady Miasta Mysłowice Tomaszem Wroną, życząc młodym uczestnikom powodzenia, jak również podkreślając istotność przekazywania oraz kultywowania rodzimych zwyczajów i tradycji.
Głównym celem konkursu było krzewienie tradycji Śląska oraz Zagłębia. Organizatorzy postanowili ukazać dzieciom, że nic nas lepiej nie określa jak właśnie tradycje, które należy szanować, podtrzymywać i przekazywać. Tym razem przekazywano je poprzez pokaz umiejętności artystycznych dzieci: tanecznych, muzycznych, recytatorskich, a nawet inscenizacji.
– Kolejna edycja pokazuje, że festiwal ten co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, umożliwiając prezentację zdolności i umiejętności najmłodszych dzieci oraz pokazuje, że kultura i tradycje Śląska i Zagłębia są bardzo odmienne ale i łączy ich trwająca pamięć o naszych korzeniach kulturowych. Cieszymy się, iż w tym roku na scenie Mysłowickiego Ośrodka Kultury wystąpiły nowe, zgłoszone zespoły m.in. z Mysłowic, Katowic, Sosnowca oraz Dąbrowy Górniczej – mówi Dyrektor Akademii Przed – Szkolnej „Skrzat” Elżbieta Przybytek.
Festiwal był również spotkaniem pokoleń kultywujących tradycje naszego regionu. Ponieważ podczas festiwalu wystąpił zespół „Laryszoki”, a także Koło Gospodyń z Dziećkowic, jak również zespół „Tucznawianie” prezentując dzieciom, że na pielęgnowanie tradycji nigdy nie jest za późno.
{youtube}qmvCNlSPQ5k{/youtube}