Forsythia „Maluch”, Lonicera pileata, czy Juniperus horizontalis zostaną nowymi „mieszkańcami” naszego Parku Zamkowego. Co dokładnie i kiedy zmieni się w szacie roślinnej mysłowickiego parku?
Jak poinformował już w lutym Urząd Miasta Mysłowice w ramach rozstrzygniętego naboru prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Mysłowice otrzymały 186 tys. zł na wymianę drzewostanu oraz nasadzenie zieleni w Parku Zamkowym.
W ramach priorytetu OP 1.2. Ochrona parków wpisanych do rejestru zabytków i parków o charakterze regionalnym, dofinansowano 10 wniosków na łączną kwotę do 865 457,33 zł, przy czym kwota dofinansowania dla naszego miasta była trzecią najwyższą przyznaną kwotą.
Przyznana kwota wynosi 80% wartości inwestycji, w związku z tym pozostała część przekazana zostanie z budżetu miasta. Celem naboru był wybór i dofinansowanie zadań z zakresu ochrony różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów zmierzających do zachowania i ochrony cennej zieleni parkowej, w tym zabytkowego unikatowego drzewostanu.
– Mysłowice w swoim projekcie: „Rewitalizacja Parku Zamkowego – pielęgnacja i wymiana drzewostanu, nasadzenia zieleni – etap I” planuje wycinkę 79 nierokujących szans na przeżycie drzew oraz nasadzenie 797 sztuk krzewów. Nowe rośliny m.in. magnolia, forsycja, perukowiec, róża czy jałowiec zostaną nasadzone na obecnie pustym terenie, jakim jest wejście do Parku od strony Placu Mieroszewskich. Kolejno planowane jest obsadzenie wejścia do Parku od strony ul. Gwarków oraz zasadzenie pojedynczych, nowych drzew w miejscach wyciętych – informuje Rzecznik Urzędu Miasta Mysłowice, Kamila Szal.
Drzewa rosnące na ternie parku poddane będą pielęgnacji, a zwłaszcza 3 drzewa, które ustanowiono pomnikami przyrody, są to drzewa z gatunków: dąb czerwony, klon pospolity, klon jawor.
Prace związane z nasadzeniem i wycinką drzew rozpoczną się najpóźniej z początkiem czerwca i potrwają do końca października br. Pozyskane środki z WFOŚ przeznaczone zostaną na I etap prac z zakresu pielęgnacji zabytkowej zieleni. Kolejne etapy, w ramach których nasadzone zostaną drzewa i krzewy w środkowej części Parku i na skarpie od ulicy Bytomskiej odbędą się w późniejszym okresie.