W ubiegłą sobotę miała miejsce kolejna edycja „Nocy Muzeów” organizowana przez Centralne Muzeum Pożarnictwa i Muzeum Miasta Mysłowice. Uczestnicy mieli okazję do m.in. obejrzenia pokazów strażackich, prezentacji grup rekonstrukcji historycznych i patrolu galaktycznego, udziału w grach podwórkowych, loterii fantowej, czy wysłuchania koncertu OMA Ogniwo.

Jak co roku, dwa mysłowickie muzea połączyły swe siły, aby zapewnić uczestnikom imprezy szereg atrakcji.

– Tak naprawdę, w momencie, kiedy Muzeum Miasta Mysłowice rozpoczęło swoją działalność, jakoś tak się złożyło, że te noce muzeów się u nas pojawiły. Dzisiejsza jest wyjątkowa, jak każda z resztą, ale tutaj moc atrakcji i zabaw. Nasze miasto jest wyjątkowe w ogóle wśród miast, bo jest miastem nadgranicznym, to przecież nie trzeba tego przypominać i ta historia jest u nas skomplikowana i poskręcana, że pokazanie tych wątków jest możliwe tutaj w naszym muzeum i jest na pewno bardzo interesujące i zapraszam, żeby to obejrzeć, nawet poza nocą – opowiada Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.

Uczestnicy imprezy w ramach części atrakcji oferowanych przez Muzeum Miasta Mysłowice mogli m.in. obejrzeć prezentacje grup rekonstrukcji historycznych i patrolu galaktycznego, wziąć udział w loterii fantowej i konkursie „Fakty i mity na temat uzależnień” organizowanej przez Mysłowickie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich „Ogniwo”, czy wysłuchać występu zespołu muzycznego OMA Ogniwo.

– Mysłowickie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich odgrywa jak zawsze w Mysłowicach ważną rolę. Służy wsparciem, pomocą przede wszystkim osobom, czy rodzinom dotkniętym problemem uzależnienia, ale również przeciwdziałaniu temu uzależnieniu – mówi Jerzy Rutkowski, prezes Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich „Ogniwo”.

Centralne Muzeum Pożarnictwa przygotowało natomiast szereg pokazów z zakresu prewencji i reagowania w sytuacji pożaru oraz innych zagrożeń życia.

– Atrakcje głównie przewidziane dla dzieci, są to pokazy bezpiecznego zachowania się w budynku mieszkalnym, pokazy ewakuacji poszkodowanych, pokazy palącego się oleju, pokazy działania gaśnic, czyli bardzo praktyczny aspekt przede wszystkim dla osób, które nie są obeznane na co dzień, jak działa sprzęt do gaszenia i do ratowania – tłumaczy Dariusz Falecki, Naczelnik Wydziału Naukowo-Oświatowego Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

– Przychodząc tutaj na co dzień do muzeum, możemy zobaczyć eksponaty, ale dzisiaj jest zdecydowanie coś więcej, dzisiaj pokazujemy różnego typu eksperymenty, fizykochemię spalania, umiejętność reagowania w sytuacji pożaru, w sytuacji nagłego zagrożenia dla zdrowia, więc jest tych atrakcji faktycznie bardzo dużo – mówi mł. bryg. dr inż. Artur Luzar, dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Jak można zauważyć, mysłowicka „Noc Muzeów” zawierała w sobie wiele różnorodnych atrakcji. Tych, którzy nie zdążyli się o tym przekonać, zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych edycjach wydarzenia w przyszłości.

Partnerami wydarzenia byli Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej, OSP Mysłowice Janów, OSP Sosnowiec Cieśle, Mysłowickie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich Ogniwo.

Tekst: Karolina Migas