fot.mat.nad

W ramach unijnego projektu Erasmus + uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Wesołej wyjechali na tygodniowy pobyt do Grecji. Ich partnerska szkoła znajduje się w Kato Lechonii, miejscowości położonej nad Morzem Egejskim w urokliwej Tesalii.   

Projekt realizowany wraz z partnerami z Niemiec, Holandii, Grecji i  pięknej wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim dotyczy tolerancji i ksenofobii, czyli problemów, które dotykają współczesnego świata na różnych płaszczyznach.  Głównym celem przedsięwzięcia jest realizacja międzynarodowego musicalu dotyczącego tych zagadnień.

Greccy koledzy przywitali swoich gości z Polski wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami. Zajęcia w gimnazjum w Kato Lechonii odbywały się codziennie. Zadaniem uczniów było przygotowanie koncertu dla nauczycieli, rodziców i całej społeczności , dlatego też uczestniczyli oni w różnych ciekawych warsztatach: tanecznych, śpiewu, dramy itp. Podczas pobytu w Grecji nastąpiło także rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu plastycznego – jego zwyciężczynią została uczennica polskiej szkoły Karolina Bielak, a kolejna, Paulina Urbańczyk, zajęła wysokie, 4 miejsce.

Podczas pobytu u greckich rodzin młodzież poznawała tradycje Greków, ich zwyczaje i kulinarne upodobania, a także zobaczyła wiele pięknych miejsc, m.in. Zatokę Pagasyjską i oddalone o około 10 km piękne portowe miasto Volos. Byli także na wycieczce w Meteorach, gdzie na monumentalnych skałach wznoszą się klasztory i zwiedzili klimatyczną  grecką górską wioskę Makrinitsa.

Uczniowie SP15 zaprosili już nowych znajomych na rewizytę. We wrześniu koledzy z partnerskich szkół z Grecji, Niemiec, Holandii i Francji przyjadą odwiedzić ich w Polsce.