Romans z listami miłosnymi w tle, batalion saperów w przełomowym roku 1939 oraz gwiazdy polskiej popowej sceny muzycznej. Pozornie nie pasujące do siebie motywy mają jeden wspólny łącznik, którym jest ich lokalizacja, a dokładnie miasto Mysłowice. O tym wszystkim można się przekonać odwiedzając Mysłowice w dniach od 19 do 21 czerwca. Podczas organizowanych tutaj Świętojańskich Dni Mysłowic na pewno zostaniecie zaskoczeni, wciągnięci w historyczny wir czasu, a dookoła płynąć będzie najlepsza muzyka.
Pierwszego dnia (19.06) imprezę w Parku Słupna rozkręci, dobrze znany z anteny najpopularniejszego radia w Polsce, Krzysztof „Jankes” Jankowski wraz z ekipą Radia Eska.
Na scenie swoje umiejętności zaprezentuje mysłowiczanka EVOOS młoda artystka, będąca autorką wszystkich swoich tekstów oraz muzyki. Doświadczenie sceniczne zdobywała na różnych koncertach i festynach. Na jej pierwszej debiutanckiej płycie w stylu pop-rock’owym „Nie Budź Mnie” znajduje się jedenaście autorskich piosenek dwie angielskie i dziewięć polskich. Piosenki artystki opowiadają o przeżyciach młodej dziewczyny.
{youtube}CljYuEnstB0{/youtube}
Kolejną gwiazdą tego dnia będzie Ewa Farna, piosenkarka pochodząca z polskiej rodziny mieszkającej na Zaolziu. Swoją karierę rozpoczęła już w wieku 13 lat, wtedy to zadebiutowała na czeskim rynku muzycznym z albumem „Měls mě vůbec rád”, który wspiął się na szczyty rankingów sprzedaży w Czechach, uzyskując status platynowej płyty. Krążek ten przyniósł jej wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, a także znaczną popularność w Czechach i na Słowacji. Druga płyta „Ticho” ukazała się 2007 roku. Podobnie jak pierwsza, również uzyskała status platynowej płyty. Na polskim rynku muzycznym zadebiutowała wydanym w 2007 r. albumem „Sam na sam”, natomiast druga polska płyta – „Cicho”, uzyskała miano platynowej płyty, a ostatecznie w 2012 roku stał się podwójną platyną. Natomiast kolejny album wokalistki zatytułowany „EWAkuacja” zyskał tytuł złotej płyty już 2 tygodnie po premierze, a status platynowej w maju 2011 roku.
{youtube}crDL5Gcn0Rs{/youtube}
Zapewne wiele kobiet ucieszy informacja, że na mysłowickiej scenie zagości również jeden z przystojniejszych polskich piosenkarzy. Mrozu, a właściwie Łukasz Mróz jest muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów oraz producentem. Jego muzykę cechuje przede wszystkim świetnie dobrana mieszanka popu, nowych brzmień, r’n’b oraz soulu. Szybko zyskał sobie fanów porywającymi rytmami, charyzmatycznym głosem oraz świetną prezencją. Wokalista zadebiutował płytą „Miliony monet” na początku 2009 roku, której tytułowy singiel podbił listy przebojów największych stacji radiowych w Polsce i przyniósł artyście nominacje do wielu nagród. Rok później na rynku pojawiła się kolejna płyta Mroza pt. „Vabank” – z piosenkami „Wait Up” i „Globalnie”, która także przyniosła mu szereg nominacji. Natomiast z wydanej 2014 roku płyty „Rollercoaster” pochodzą piosenki, które podśpiewuje cała Polska: „Jak nie my to kto?”, „Nic do stracenia”, „Poza logiką”, czy „1000 metrów nad ziemią”.
{youtube}ZuHakRzq5yE{/youtube}
Po tanecznym piątku, czeka nas historyczna sobota. Na Promenadzie pojawią się żołnierze, będzie sprzęt wojskowy oraz inscenizacje nawiązujące do wydarzeń z 1939 roku. Otóż 76 lat temu tuż przed wybuchem II wojny światowej odbyła się w mieście uroczystość przekazania sprzętu wojskowego mysłowickim saperom. Wtedy to z dwóch łodzi saperskich i pontonu zbudowano imponujący ołtarz. Na wydarzenie to przybyła liczna publiczność, której przygrywała orkiestra wojskowa.
Organizatorzy planują m. in. rekonstrukcję elementów ołtarza, pokazy żołnierskie i pirotechniczne. Widowisko historyczne ma w programie m. in. uroczyste przekazanie sprzętu bojowego mysłowickim saperom, inscenizacje budowy i obrony mostu pod Baranowem oraz walki i kapitulacji pod Tomaszowem Lubelskim. Dla uczestników imprezy przygotowana zostanie także ścieżka saperska, pokaz tresury psów czy strzelnica. Organizatorzy zapewniają, że obejrzeć będzie można sprzęt wojskowy, także ten historyczny, a żeby dopełnić historycznych formalności całości przygrywać będzie Orkiestra Wojskowa z Bytomia.
Kolejną atrakcję zaplanowaną na ten dzień jest mecz piłkarski rzemieślnicy kontra księża, który tradycyjnie rozgrywany jest podczas Świętojańskich Dni Mysłowic. Jednak tym razem odbędzie się on na stadionie Lechii 06, który mieści się przy Promenadzie.
W trzeci dzień Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny, podczas trzeciej już odsłony Pikniku Historycznego zabierze nas w Mysłowice okresu II Rzeczypospolitej i początku XX wieku. Opowiadając romantyczne historie, które miały miejsce w Mysłowicach. Kiedy to 26-letni Aleksander Dumas syn podążając za swoją ukochaną Lidią Nesselrode, którą mąż wywiózł z Paryża, dotarł koleją do Mysłowic, gdzie utknął na granicy. Jednak podczas swojej wizyty dotarł do listów miłosnych słynnej pisarki, skandalistki noszącej się po męsku i palącej cygara, George Sand (Aurory Dudevant), do wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina. Listy te w depozycie pozostawiła siostra Chopina Ludwika Jędrzejewiczowa, która chciała uniknąć pytań o korespondencję. Dzięki temu, że nie miała przy sobie żadnych podejrzanych papierów, bez większych problemów mogła przewieźć na własnej piersi serce kompozytora wyjęte z jego ciała po śmierci. Siostra przemyciła je przez granicę w Mysłowicach i odwiozła do Warszawy. Te cenne listy Aleksander Dumas syn zabrał i odesłał je, razem z odpisami, ich prawowitej właścicielce, która od razu zniszczyła kłopotliwą dla niej korespondencję. Właśnie na tej niesamowitej historii w tym roku będzie bazowało zorganizowane na Mysłowickim Rynku wydarzenie.
Tego samego dnia, również tradycyjnie na Bończyku odbędzie się organizowany przez proboszcza parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela – III Świętojański Bieg Trzeźwości.
Podczas tegorocznych Świętojańskich Dni Mysłowic, w dniach od 19 do 21 czerwca odbywać się będzie także rajd turystyczno – nawigacyjny Mysłowicka Czwórka organizowany przez Automobilklub Mysłowicki.
Przy tak szerokim wachlarzu, zapewne każdy znajdzie coś dla siebie. A wy który dzień wybieracie?