Mat. promocyjne

Pod koniec tego roku do użytku zostanie oddany nowoczesny budynek wielorodzinny „Demonstrator technologii”, który powstaje przy ul. Karola Miarki 28 w Mysłowicach. Znajdzie się w nim 29 mieszkań, które wejdą w skład zasobu komunalnego miasta. Instalacja gotowych i wyposażonych modułów rozpocznie się na terenie budowy już w połowie czerwca.

W budynku zaplanowano szereg nowoczesnych, zrównoważonych technologii, które będą nie tylko komfortowe w użytkowaniu, ale co najważniejsze znacznie wpłyną na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Możliwe będzie m.in. pozyskiwanie i magazynowanie energii z gruntu i słońca oraz odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej. Panele fotowoltaiczne pokryją południową elewację budynku oraz część działki, a na dachu bloku pojawią się panele solarne. Ponadto efektywne gospodarowanie wodą szarą i opadową będzie pozwalało m.in. na ograniczenie jej poboru z sieci i nawadnianie zielonego otoczenia demonstratora.

Budynek będzie liczył 4 kondygnacje i 29 mieszkań w metrażu od 45 do ponad 65 m kw. Jego konstrukcja nośna została oparta na profilach stalowych, a do stworzenia bryły spółka DMDmodular ze Skawiny wyprodukowała w swojej fabryce 56 modułów stanowiących ponad 90% kubatury całego budynku. Ich montaż rozpocznie się w drugiej połowie czerwca i potrwa 5 tygodni.

– Zaczniemy od montażu prefabrykowanej klatki żelbetowej. Następnie przejdziemy do skrzydła północnego i południowego. Wraz ze wzrostem klatki będą instalowane kolejne moduły, które będą przewożone z naszej fabryki w Skawinie. Na miejscu będziemy wykonywać jedynie połączenia pomiędzy modułami, podłączenia instalacji w pionach mieszkaniowych, części wspólne oraz węzeł ciepła – wyjaśnia Mateusz Żarów, project manager DMDmodular.

Wokół budynku powstanie strefa parkingowa wraz ze stanowiskami dla rowerów oraz plac zabaw. Ponadto dzięki ogrodom deszczowym i nasadzeniom rekompensacyjnym teren będzie zagospodarowany pod kątem zieleni.

29 mieszkań w budynku przy Karola Miarki 28 wejdzie w skład mieszkaniowego zasobu Mysłowic. Oznacza to, że mieszkania mogą być przydzielone wyłącznie osobom, które są uprawnione do zawarcia umowy najmu lokalu z miejskiego zasobu. MZGK zamierza wykorzystać budynek do alokacji, tak by mysłowiczanie, którzy mieszkają już w zasobach komunalnych, mieli szanse otrzymać mieszkania dostosowane do ich potrzeb.

– To są zasadniczo duże mieszkania. Dlatego też będą one w większości przeznaczone dla osób, które zostały zakwalifikowane do zamiany na inny wolny lokal z zasobów miasta. Są to nasi najemcy, którzy obecnie mieszkają w zasobach MZGK w mieszkaniach, które nie spełniają warunków technicznych lub mieszka w nich za duża liczba osób – mówi Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

Przydział mieszkań z miejskiego zasobu odbywa się na podstawie ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz uchwały nr XLVI/677/21 Rady Miasta Mysłowice z 30 września 2021 r. w sprawie „Zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta Mysłowice” (Dz. Urz. Woj. Śl. z 2021 r., poz. 6470 z późn. zm.).

– W związku z tym w pierwszej kolejności te mieszkania będą proponowane osobom, które na tej liście zamian są ujęte, ale oczywiście pod uwagę będziemy brali listę osób oczekujących na przydział mieszkania. Z tym, że należy tutaj zaznaczyć, że większość osób oczekujących na przydział mieszkania to gospodarstwa jednoosobowe. One siłą rzeczy takiej propozycji nie otrzymają, ponieważ przydział odbywa się po pierwsze na podstawie kolejności wynikającej z listy, ale z uwzględnieniem metrażu mieszkania. Jeżeli są to mieszkania większe, proponowane są gospodarstwom domowym, które mają większą liczbę osób – dodaje Małgorzata Książek-Grelewicz.

Niestety lista osób oczekujących na zamianę mieszkania przewyższa liczbę mieszkań, które powstaną dzięki demonstratorowi technologii. W związku z tym będą potrzebne kryteria pomocnicze do tych, które już funkcjonują, aby móc mieszkania przydzielić z jak największą akceptacją społeczną. Kryteria te opracowane zostaną w oparciu o badania społeczne przeprowadzone na podstawie ankiety opracowanej na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przez dr Katarzynę Suszyńską oraz dr. Wojciecha Kisiała, pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Badania ankietowe przeprowadzone zostaną w czerwcu br. w grupie docelowej, tzn. wśród osób uprawnionych do wynajmu lokalu z miejskiego zasobu mieszkaniowego, czyli aktualnych najemców oraz osób oczekujących na przydział lokalu.

– Ankieta ma nam pomóc wybrać takie dodatkowe kryteria, które spośród tych osób spełniających podstawowe kryteria w uchwale, będą służyły do podjęcia decyzji o przyznaniu przydziału. Zostaną one także wypracowane z naszymi najemcami – wyjaśnia dyrektorka MZGK.

Przedsięwzięcie w całości finansowane z funduszy europejskich będzie kosztowało ponad 20,5 mln zł, a nie jak wcześniej zakładano 17,5 mln zł. Nowatorski budynek ma charakter pilotażowy i ma posłużyć jako wzorcowy model budownictwa społecznego w całym kraju. Dlatego też NCBiR przez 5 kolejnych lat będzie prowadziło w budynku testy zużycia mediów, funkcjonowania systemów oszczędzania energii, wykorzystania deszczówki i oczyszczających wodę szarą.

– Celem jest przede wszystkim fundamentalna zmiana budownictwa z wykorzystaniem ekologicznych i szybkich w budowie technologii, z myślą o rzeczywistych potrzebach i możliwościach młodych rodzin. Zależy nam na stworzeniu uniwersalnych, polskich technologii, które mogą być eksportowane na cały świat, które są tańsze w budowie niż budownictwo tradycyjne i tańsze w eksploatacji. Nie myślmy tylko o kosztach budowy, ale także patrzmy na budynki przez pryzmat późniejszych kosztów utrzymania. Budynek w tej technologii powstaje bardzo szybko, jest wykończony w środku umożliwiając natychmiastowe zasiedlenie i produkuje więcej energii niż potrzebuje na wszystkie potrzeby: ogrzewanie, chłodzenie, prąd do zasilania urządzeń i instalacji – tłumaczy Piotr Kopacz, kierownik projektu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Demonstrator technologii przy ul. Karola Miarki 28 w Mysłowicach ma zostać oddany do użytku w ostatnim kwartale 2023 r. Tym samym pod koniec roku pojawią się w nim pierwsi lokatorzy.