Dzień samorządu terytorialnego obchodzony jest co roku 27 maja. Dokładnie tego dnia, 25 lat temu zostały przeprowadzone pierwsze wybory samorządowe do poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Aby upamiętnić ten dzień, prezydent miasta Edward Lasok wystosował list do mieszkańców Mysłowic, w którym podkreślił istotę tego święta.

Mija 25 lat istnienia współczesnego samorządu będącego wynikiem udanej reformy ustrojowej z 1990 roku. Reforma była początkiem niezwykłych przeobrażeń, a przede wszystkim odrodzenia polskiej samorządności. Dzisiaj warto pokusić się o refleksje nad znaczeniem pierwszych, bezpośrednich i wolnych wyborów oraz nad przyszłością lokalnej demokracji. Coraz bardziej odpowiedzialny i autonomiczny samorząd miał pod swoją pieczą gminne instytucje, placówki oświaty i służby zdrowia. Budując swoje poczucie tożsamości, troszczyliśmy się o historię miasta, dbając o pamiątki i budowle, honorując najlepszych obywateli miasta.

Dziś mamy już określone najważniejsze, strategiczne dokumenty dla przyszłości Mysłowic. Podjęliśmy już decyzje i starania związane z najważniejszymi inwestycjami, a przed nami są wyzwania wspierane ze środków unijnych za ponad 40 mln zł.

Wiemy, że siłą miasta są mieszkańcy, a energią – czynny wypoczynek i muzyka, bo Mysłowice to miasto dobrze brzmiące, które stawia na szeroko rozumiany dialog społeczny, sport i naukę. Z każdym rokiem zwiększa się udział obywateli we wpływie na lokalną władzę i zmianach najbliższego otoczenia. Dostrzegając tę tendencję, mam przekonanie, że większy udział obywateli w demokracji lokalnej pozwala na wypracowanie lepszych decyzji. Dzięki takim działaniom wzrasta poczucie tożsamości i akceptacji miejsca zamieszkania.

W roku obchodów ćwierćwiecza samorządu zachodzą w naszym mieście kolejne, znamienne zmiany. Nowymi wyzwaniami dla samorządu są coraz szersze konsultacje społeczne oraz, przygotowywany do wprowadzenia od 2017 r., budżet obywatelski. Oto wymierny dorobek nowoczesnej demokracji i prawdziwy udział mieszkańców w przedsięwzięciach społecznych oraz budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Pewny jestem, że to jeszcze nie koniec rozwoju samorządności, bo obserwując przemiany w Mysłowicach od 1990 r., dumą napawa nas wzrastająca partycypacja społeczna, włączanie się mieszkańców w rozwój miasta.

Minione ćwierćwiecze jest nie tylko historią zmian miasta, ale kroniką przemian postaw mieszkańców. Mysłowice postrzegane są jako szczególne miejsce na mapie Polski, gdzie największą siłą i potencjałem są mieszkańcy włączający się w życie lokalnego samorządu. Zmiany zachodzące w Mysłowicach kuszą do zamieszkania i działania właśnie tutaj. Miasto zyskuje nowych mieszkańców i odpowiedzialnych obywateli z pożytkiem dla siebie – dobrego miejsca do życia.

                                                                                      Prezydent Miasta Mysłowice Edward Lasok