Mysłowicki Ośrodek Kultury wraz z Filmoteką Narodową w niedzielę (17.05) przeprowadził pierwsze spotkanie z filmem dokumentalnym, które trwać będzie sukcesywnie, aż do 7 lipca.
W organizowanym projekcie MOK stawia na popularyzację klasycznego i współczesnego kina dokumentalnego. Jak również w ramach nowego przedsięwzięcia proponuje uczestnikom inne próby percepcji świata ery informacyjnej.
Głównym celem tego projektu jest pokazanie nowych możliwość spojrzenia na świat jaki proponują nam media. A cel ten organizatorzy pragną osiągnąć poprzez film dokumentalny, który jako jedna z form ekspresji filmowej, uznawany był za dzieło najbliższe prawdzie o życiu.
Ogląd ten potwierdzało wielu reżyserów, operatorów, tworzących filmy dokumentalne w tym najsłynniejszy Dziga Wiertow ze swoim projektem Kino – Prawda.
Początkowo, tym co wyróżniało ten rodzaj filmów było dokumentowanie oraz przedstawianie faktów, co odróżniało je od filmów fabularnych, przedstawiających fikcyjne wydarzenia. Uczestnicy pierwszego spotkania mogli podziwiać dzieło „ Trylogia pracy” Michaela Glawoggera.
– Te filmy, są tworzone tak, że kiedy się je ogląda to ma się wrażenie, iż oddziałują one na wszystkie zmysły. Mieliśmy wczoraj do czynienia z historią Nigeryjczyków, gdzie na targu handluje się na żywo zabijaną zwierzyną. Oglądając to wręcz czuło się swąd tej padliny. Pokazywani byli Ukraińcy z „biedaszybów”. Operator wchodził w te ciasne, klaustrofobiczne tunele za swoimi bohaterami. I to wszystko dało się czuć! Mówię o tym tak emocjonalnie, ponieważ te obrazy oddziałują na wszystkie zmysły. Dlatego bardzo zapraszamy do udziału w tych spotkaniach, podczas których z uwagą możemy zastanowić się nad ważnymi i potrzebnymi tematami: globalizacją, prawami człowieka, czy sytuacją kobiet na świecie. Są to naprawdę istotne tematy, o których nie zawsze mówi się, bądź docierają do nas tylko jako szczątki informacji – relacjonuje Katarzyna Grobelna, Kierownik Działu Animacji i Kultury w MOKu.
W ramach projektu przewidziano projekcje, wykłady, spotkania i warsztaty filmowe dla grup zróżnicowanych wiekowo. Warsztaty skierowane są głównie do młodzieży i odbywać się będą w środy, natomiast projekcje, zaplanowane zostały na weekendy.
– Ten projekt skierowany jest przede wszystkim do młodzieży. Od środy rozpoczynamy szereg zajęć medioznawczo – reporterskich, medioznawczo – internetowych. Będziemy mówić o tym jak promować się w internecie, jak stworzyć swój wizerunek, jak sprzedawać różne rzeczy w sieci, czy nawet jak sprzedać swój wizerunek prowadząc np. bloga. Będziemy mówić o zagrożeniach, plusach i minusach bycia w sieci – dodaje Katarzyna Grobelna.
Zajęcia dotyczyć będą kultury medialnej oraz cyfrowej. Zaproponowane tematy to m.in.: promocja w sieci, prowadzenie videobloga, realizacja newsów (spotkania z dziennikarzami), filmowanie oraz rejestrowanie, a względy prawne, czy świadoma obecność w internecie.