fot. ITVM

Wszyscy, których interesuje historia, a zwłaszcza historia naszego regionu i miasta, powinni odwiedzić Muzeum Miasta Mysłowice. 6 czerwca otwarto tam wystawę „Krwawe dni na Górnym Śląsku, Mysłowice 1919”, stworzoną przez pracowników muzeum, a zorganizowaną z okazji 100-lecia wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

W pierwszej części spotkania prelekcję wygłosił prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego, badacz historii powstań śląskich.

– Profesor przygotowuje aktualnie 3-tomowy słownik powstań śląskich, ale jest też autorem książki „Powstania śląskie 1919-1920-1921”. W dużej mierze jest ona oparta na badaniach prowadzonych przez profesora m.in. w berlińskich archiwach. Zeznania świadków i relacje z pola bitwy dokumentują fakt, że była to regularna wojna o bogaty Górny Śląsk między Niemcami a Polakami i o tym wszystkim profesor opowiedział podczas swojej prelekcji – mówi Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.

Następnie goście muzeum mogli obejrzeć wystawę składającą się z 10 dużych grafik informacyjnych. Z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia wybuchu pierwszego powstania śląskiego stworzyli ją pracownicy muzeum.

– To merytoryczne opisy oraz fotografie złożone w formie interesujących grafik z dominującym motywem biało-czerwonym, żeby zaakcentować polskość tego wydarzenia. Wystawa jest zrobiona na systemie stelaży z płótnem napinanym na aluminiową ramę. Wszystko po to, by mogła być mobilna – opowiada Plackowski.

A póki co pełną interesujących faktów historycznych i zdjęć ekspozycję można oglądać w Muzeum Miasta Mysłowice przy ul. Stadnionowej 7a.

Tekst: Aleksandra Olszewska