Prawdziwie piłkarska atmosfera wypełniła boiska Lechii 06 Mysłowice podczas finału XII edycji ogólnopolskiego turnieju piłki nożnej Deichmann Minimistrzostwa, który odbył się 9 czerwca.

Turniej przeznaczony jest dla dziewcząt i chłopców w wieku od 4 do 13 lat. Polega na rozgrywaniu miejskich eliminacji w formie kilkutygodniowej ligi oraz Finały Miejskie (faza play-off). W obu fazach biorą wszystkie zgłoszone do turnieju zespoły.

– Konwencja tej imprezy polega na tym, że dzieci przebierają się za gwiazdy piłkarskie. Ich drużyny noszą specjalne stroje z nazwami drużyn reprezentacji świata, np. Kolumbia, Seszele, Brazylia, Argentyna i w tej konwencji grają przez dwa miesiące w 30 miastach w Polsce. Najlepsze drużyny spotkają się na ogólnopolskim finale w Wałbrzychu – mówi Tomasz Kucharski, prezes stowarzyszenia Kochamy Sport.

W tym roku w naszym mieście udział wzięło 50 drużyn i prawie 500 zawodników.

– 9 czerwca zostały rozegrane finały miejskie dla kategorii U9 i U11. W finale kategorii U9 rywalizowały drużyny Belgii (UKS Szopienice) i Chorwacji (Unia Kosztowy). Po emocjonującym meczu zwyciężyli Belgowie z Szopienic 6:0, trzecie miejsce zajęła Kolumbia (GKS Katowice), w kategorii jedenastolatków triumfowali Hiszpania (Akademia Piłkarska Gliwice) pokonując Watykan (MKS Mysłowice) 10:0. Trzecie miejsce zajęła drużyna Chorwacji pokonując Francję (obydwie drużyny UKS Sprint Katowice) – mówi Maciej Horniak, koordynator turnieju Deichmann Mysłowice.

Główną nagrodą w ogólnopolskim Finale Finałów jest wyjazd na mecz Ligi Mistrzów.

– Jest to już 12. edycja organizowana przez stowarzyszenie Kochamy Sport i co roku dwudziestka, trzydziestka, czterdziestka dzieci jeździ na na mecze Borussii Dortmund, Bayern Monachium, Manchesteru United, Barcelony, Realu Madryt. Także są to dla nich fantastyczne przeżycia. W tym roku główną nagrodą jest również wyjazd na mecz Ligi Mistrzów na mecz Bayernu Monachium – dodaje prezes stowarzyszenia Kochamy Sport.

Jednak w tej grze nikt nie odchodzi z pustymi rękoma! Każdy uczestnik za włożony trud i wielotygodniowe zmagania zostaje uhonorowany imiennym dyplomem i medalem.

Nagrody zwycięzcom wręczali: Dariusz Wójtowicz prezydent Mysłowic, Ewa Kołodziej Poseł na Sejm RP, Wojciech Chmiel zastępca prezydenta miasta, Marcin Podsiadło prezes ZOMM, Beata Mazurkiewicz zastępca naczelnika wydziału zdrowia, Dawid Skutela Komendant Straży Miejskiej, Marta Ostrowska pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych, Karol Pawlik dyrektor MOSiR oraz radni miejscy Adrian Panasiuk, Artur Bula, Andrzej Dombek i Piotr Styczeń.

Organizatorem turnieju było Stowarzyszenie Kochamy Sport z Wrocławia, Urząd Miasta Mysłowice oraz MOSiR Mysłowice, a koordynatorami rozgrywek byli Maciej Horniak i Dariusz Mrozik.