fot.pixabay

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza ekspertów specjalizujących się w tematyce rowerowej oraz przedstawiciele organizacji cyklistów do udziału w dialogu technicznym, którego efektem będzie wypracowanie najważniejszych założeń modelu funkcjonowania systemu Roweru Metropolitalnego. Zgłoszenia będą przyjmowane do poniedziałku (18 czerwca) do godz. 10:00.

– Mamy pewne własne założenia i marzenia odnośnie tego jak Rower Metropolitalny mógłby funkcjonować, ale musimy je teraz skonfrontować z rzeczywistością i faktycznymi możliwościami rynkowymi. Po przeprowadzonym dialogu, skoncentrujemy się na kilku wariantach, przeanalizujemy je, a następnie wybierzemy ten najbardziej optymalny, który będziemy chcieli, aby znalazł się w założeniach przetargowych – wyjaśnia Marcin Marczak, dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego GZM.

Podczas dialogu technicznego analizowana będzie m.in. możliwość zastosowania systemów, pozwalających na to, by Rower Metropolitalny mógł funkcjonować przez cały rok, aby był samoobsługowy i umożliwiał zwrócenia go przez całą dobą, we wszystkie dni tygodnia, w określonej strefie. W trakcie tego postępowania oszacowana zostanie również wartość takiego zamówienia oraz czas, na jaki powinna zostać zawarta umowa.

Uczestnicy dialogu będą również zastanawiać się nad wskazaniem najbardziej optymalnej formuły, w jakiej Rower Metropolitalny miałby funkcjonować: czy Metropolia powinna kupić własne rowery i wybrać jedynie operatora tej usługi, albo też czy całą realizację tego zamówienia zlecić firmie, która wygra przetarg? Określone zostanie również jakie rodzaje rowerów i ile sztuk z danego rodzaju powinno znaleźć się w systemie metropolitalnym: ile rowerów cargo, dla dzieci, tandemów, a nawet… elektrycznych. „Pod lupę” zostaną również wzięte warianty dotyczące tego w jaki sposób w Rowerze Metropolitalnym można byłoby wykorzystać kartę ŚKUP i tego czy można byłoby za jej pomocą płacić za przejazd lub mieć zakodowany abonament.

Pierwsze spotkania z uczestnikami dialogu technicznego ws. Roweru Metropolitalnego planowane są pod koniec czerwca, a ich koniec przewidywany jest w pierwszej połowie lipca. Jego zakończenie uzależnione jest od liczby otrzymanych przez Metropolię zgłoszeń.

Nabór wniosków osób, zainteresowanych wzięciem udziału w tym dialogu upływa 18 czerwca o godz. 10:00. Formularze zgłoszeniowe można wysyłać pocztą na adres: „Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, ul. Barbary 21A, 40-053 Katowice, biuro podawcze, II piętro, pokój 249” lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres kancelaria@metropoliagzm.pl.

Wybierając wysyłkę zgłoszenia pocztą lub kurierem, należy pamiętać, że liczy się data i godzina jej faktycznego wpływu do Urzędu Metropolitalnego.

Formularz: pobierz dokument