To były wyjątkowe dni. Jeszcze nigdy w grodzie Mysława nie przygotowano tak ciekawego i różnorodnego programu. W tegorocznym święcie Mysłowic towarzyszyły nam taniec, muzyka i sport, a przede wszystkim dobra zabawa mieszkańców. To dla mysłowiczan przygotowano tak huczne Dni Mysłowic, a ich frekwencja pokazała, że przygotowane atrakcje były strzałem w dziesiątkę!

Już na dzień przed wyjątkowym koncertem „Mysłowice dobrze brzmiące" w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbyła się ceremonia otwarcia, której towarzyszyła uroczysta atmosfera, występy artystyczne oraz licznie przybyli goście, na czele z przedstawicielami czeskiego miasta partnerskiego Frydek Mistek. Następnego dnia w Mysłowicach przybyli także goście z niemieckiego miasta partnerskiego Enz.

 

 – Myślę, że te Dni Mysłowic są inne niż te, które odbywały się do tej pory. Przygotowania rozpoczęliśmy o wiele wcześniej. Zaczęliśmy galą i myślę, że każde Dni Mysłowic będziemy taką rozpoczynać, ponieważ jest to wspaniała okazja do tego, by uhonorować ludzi zasłużonych dla kultury – powiedział prezydent Edward Lasok.

Spotkanie było okazją do wręczenia wyjątkowych wyróżnień dla wybitnych artystów, od lat związanych z Mysłowicami. Medal Zasłużony w Kulturze „Gloria Artis" nadawany przez ministra kultury otrzymali Alojzy Bara oraz Zygmunt Zgraja.

Piątkowy koncert połączony z premierą płyty „Mysłowice dobrze brzmiące" wpisał się w karty kulturalnej historii Mysłowic. Wcześniej nigdy na jednej scenie, tego samego dnia nie zagrała cała śmietanka mysłowickiej sceny alternatywnej. Licznie przybyli do Parku Słupna miłośnicy dobrej muzyki usłyszeli takie kapele jak Natalie Loves You, Milcz Serce, Generał Stilwell, Holly Blue, Negatyw oraz Myslovitz!

Hasło koncertu „Mysłowice… dobrze brzmiące" to równocześnie nazwa płyty z najciekawszymi piosenkami mysłowickich zespołów i muzyków, której premiera odbyła się w dniu koncertu. Znalazły się na niej utwory mysłowickich zespołów, którzy z powodzeniem prowadzą swoją karierę. To zarówno klasycy i uznane gwiazdy, oraz bardziej popularne zespoły średniego pokolenia, jak i całkowici debiutanci.

– Na Śląsku jeszcze tego nie było, cieszę się że jako Falami możemy uczestniczyć w takim bezprecedensowym przedsięwzięciu. Kryterium wyboru na tę płytę było takie, żeby wybrać fajne piosenki fajnych zespołów, ale żeby były to zespoły, które nadal istnieją – powiedział Marcin Babko, producent płyty "Mysłowice…dobrze brzmiące".

Program tegorocznych Dni Mysłowic odbił się szerokim echem w mediach. Dziennikarze zajmujący się muzyką zwrócili uwagę, że to niecodzienna koncepcja, by zorganizować koncert muzyków z tego samego miasta. Zwrócili uwagę także na to, że tylko nieliczne miasta mogą poszczycić się tak bogatym dorobkiem swoich artystów.

– W mediach mówi się dużo o Mysłowicach, dzisiaj co najmniej kilka stacji radiowych podało nie tylko informację, że jest koncert, ze są wyjątkowe Dni Mysłowic, ale były także programy poświęcone płycie i muzyce. W prasie pojawiły się artykuły na temat promocji Mysłowic. W mieście przyjęliśmy hasło „Mysłowice dobrze brzmiące" i już planujemy kolejne wydania – powiedział Wojciech Król, Dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta, pomysłodawca wydania mysłowickiej płyty.

Drugiego dnia zabawa przeniosła się z Parku Słupna na mysłowicki Rynek. Początkowo z powodu silnej ulewy wystąpiła obawa, że impreza będzie musiała na stałe przenieść się do Mysłowickiego Ośrodka Kultury, ponieważ deszcz zalał sprzęt niezbędny do nagłośnienia i oświetlenia Rynku. Na szczęście technikom udało się uporać z problemem i zabawa mogła rozpocząć się na całego.

Taneczną zabawę rozpoczął pierwszym tańcem prezydent Edward Lasok. Już po chwili na parkiet wkroczyły dzieci oraz inne tańczące pary. Najwięcej zabawy i radości miały dzieci, które jakby nie odczuwając zmęczenia, ani na chwilę nie opuszczały tanecznego podestu. Po tym jak zrobiło się ciemno i wszyscy byli już zmęczeni tańcem, Rynku rozpoczął się seans filmu „Dirty Dancing".

– Pamiętam jeszcze to kino kiedy mogliśmy w samochodach oglądać, tzw. letnie kina. Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł – powiedział Grzegorz Łukaszek, przewodniczący Rady Miasta Mysłowice.

Tego dnia odbył się także Park Pomysłów, podczas którego mysłowiczanom zaprezentowały się działające na terenie miasta organizacje pozarządowe. Celem przedsięwzięcia było przybliżenie mieszkańcom na czym polega ich działalność.

– Na swoim stoisku sprzedajemy biżuterię i prace plastyczne dzieci, które uczęszczają do „kolorowej pracowni". Są to dzieci z Domu Dziecka oraz Ośrodka Wychowawczego – powiedziała Jagoda Plackowska ze stowarzyszenia „Placek".

Na Parku Pomysłów nie mogło zabraknąć także harcerzy. Jak się okazuje w Mysłowicach tradycje harcerskie są nadal żywe oraz popularne wśród dzieci i młodzieży.

– Harcerze zorganizowali się w kilka drużyn, które przybyły tutaj na Park Pomysłów. Jak widać mamy prezentację pierwszej pomocy, mini warsztaty z pierwszej pomocy. Poza tym jest jeszcze starsza grupa chłopaków, których zamiłowaniem są militaria – powiedział Michał Grzeszkowiak, Komendant Hufca ZHP Mysłowice.

Obchody Dni Mysłowic połączono z obchodami Roku kardynała Augusta Hlonda. Ostatniego dnia wspólnota parafialna z Bończyka przy współudziale tamtejszej Rady Osiedla zorganizowała coroczny festyn świętojański. Po mszy świętej, podczas której modlono się w intencji miasta, na pobliskim skwerze rozpoczęło się radosne świętowanie, a w Brzęczkowicach – miejscu gdzie urodził się kardynał Hlond – rozpoczął się bieg trzeźwości ku jego pamięci.

Biegacze pokonali trasę „szlakiem hlondowskim". Trasa biegła Promenadą wzdłuż uczelni pedagogicznej noszącej imię kardynała, obok Urzędu Miasta i Placu Wolności, przez Rynek aż na Bończyk, gdzie znajduje się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Augusta Hlonda.

Podczas mszy parafianie oraz obecni przedstawiciele władz miasta modlili się także o rychłą beatyfikację kardynała Hlonda. Jeżeli do niej dojdzie, August Hlond zostanie pierwszym błogosławionym, a później nawet pierwszym świętym z Mysłowic.

– Sejmik wojewódzki ogłosił rok 2013 rokiem Augusta Hlonda i stąd pomysł żeby włączyć w obchody Świętojańskie jego postać. Dlatego msza święta odbyła się także w intencji jego beatyfikacji. Kazanie, które prowadził ksiądz Jan Michalski było poświęcone osobie kardynała Augusta Hlonda, modliliśmy się o jego rychłą beatyfikację – powiedział ks. proboszcz Rafał Ryszka z parafii Święcia Św. Jana Chrzciciela.

Kilkutysięczna widownia podczas koncertów, wspaniała muzyka, niepowtarzalna płyta, tańce i pokaz filmowy na Rynku, dobra zabawa i sportowy duch walki podczas festynu parafialnego w dzielnicy Bończyk to elementy składające się na wyjątkowość tegorocznych obchodów Dni Mysłowic. Nie pozostaje nic innego jak czekać na kolejne tak wielkie wydarzenie!

{mp4remote}/images/itvm/2013/06/swietojanskie.mp4{/mp4remote}