Z brakiem miejsc parkingowym w ścisłym centrum miasta, w pobliżu rynku, przy urzędach i instytucjach publicznych, musi zmierzyć się niemal każde miasto. Jedną z możliwości rozwiązania tego problemu jest stworzenie stref płatnego parkowania. Plany stworzenia takich obszarów rozważane są także w Mysłowicach. Magistrat właśnie ogłosił konsultacje społeczne w sprawie ich utworzenia.

Strefy płatnego parkowania spotkamy w niemal każdym centrum większego miasta. Samorządy i specjaliści tłumaczą, że celem ich wprowadzenia jest realizacja prawidłowej polityki transportowej – zwiększenie rotacji parkujących samochodów, a docelowo także ograniczenie dostępności obszarów dla pojazdów samochodowych z preferencją dostępności tych obszarów dla pasażerów korzystających z transportu publicznego, autobusów i tramwajów. Strefy ponadto wpływają korzystnie na ograniczanie długoterminowego parkowania wokół urzędów i instytucji publicznych, uwalniając tym samym miejsca dla osób, które chcą zaparkować jedynie przez krótszy okres czasu.

Kiedy konsultacje?

Konsultacje będą trwać od 1 do 29 lipca. Celem ich przeprowadzenia jest uzyskanie opinii o proponowanym wdrożeniu w naszym mieście Strefy Płatnego Parkowania (SPP).

Obszar strefy

Magistrat planuje, by obszar strefy płatnego parkowania obejmował ścisłe centrum Mysłowic. Opłata miałaby się wiązać z parkowaniem na ulicach: Krakowskiej, Szymanowskiego, Powstańców, Strażackiej, Placu Wolności, Strumieńskiego, Kaczej, Rynku, Starokościelnej, Przemszy, Świerczyny i na Placu Mieroszewskich. Opłaty miałyby być pobierane w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.

strefa-mce

Udział w konsultacjach

Uczestnicy konsultacji zaopiniują sam pomysł stworzenia takich stref oraz wskażą, ile ich zdaniem powinny wynosić stawki. Wypowiedzą się także o tym, jak miałyby wyglądać opłaty dodatkowe oraz zaproponują sposób, w jaki będą one pobierane.

Do udziału w konsultacjach zaproszeni zostali wszyscy zainteresowani mysłowiczanie oraz organizacje pozarządowe, Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego oraz podmioty wskazane w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie:

1) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;

2) stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;

3) spółdzielnie socjalne;

4) spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2014 r. poz. 715), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Mieszkańcy swoje uwagi i wnioski mogą składać elektronicznie, poprzez platformę dedykowaną konsultacjom, działającą pod adresem: www.konsultacje.myslowice.pl, a także osobiście na piśmie i pocztą tradycyjną.

Temat nie jest nowy

Utworzenie stref płatnego parkowania nie jest nowym tematem. Kwestia ta została poruszona i była rozważana w magistracie już w 2012 roku. Na zlecenie urzędu, prywatna firma Green parking przygotowała koncepcję usprawnień organizacji parkowania. Jak zaznaczyli znawcy tematu, wprowadzenie płatnych stref parkowania jest sprawą konfliktogenną, jednak jest to jedyne skuteczne rozwiązanie problemu.

Miejsca np. przy samym urzędzie nie byłyby przez pół dnia zajmowane przez urzędników, a stanowiłyby miejsca parkingowe dla klientów magistratu, którzy zdecydowanie krócej by z nich korzystali.

[interaction id=”5772723333e3688a29bef363″]