W ubiegłą środę uczniowie Stowarzyszenia Ognisk Edukacyjno-Artystycznych „Amadeusz” dali koncert podsumowujący ich roczną pracę w dobie pandemii. Młodzi muzycy długo czekali na powrót na scenę. Przez 1,5 roku nie mieli kontaktu z publicznością, ale w tym czasie wcale nie próżnowali.
– Ten rok był wyjątkowy, bo pozbawieni byliśmy możliwości koncertowania na żywo. W trakcie 1,5-rocznej pandemii uczyliśmy online lub hybrydowo. Uczniowie nagrywali swoje prezentacje. Przesłano nam ok. 1 000 filmów, które łączyły się z naszymi standardowymi projektami i egzaminami – mówi Joanna Bliwert-Hoderny, prezes stowarzyszenia.
W tym czasie w formule online udało się przeprowadzić dwie edycje festiwalu „Młody Amadeusz”. Były też dwa koncerty z cyklu „Dzieci – dzieciom” oraz występy dla dziadków i rodziców. Wreszcie mógł dojść do skutku także tradycyjny koncert podsumowujący całoroczną pracę uczniów.
– Po 1,5-rocznej przerwie udało się zorganizować koncert dla mieszkańców naszego miasta w Mysłowickim Ośrodku Kultury, z którym współpracujemy od wielu lat. Wydarzenie musiało być przeprowadzone w obostrzeniach, przy zmniejszonej liczbie publiczności, dlatego prowadziliśmy również transmisję live na Facebooku. Cały koncert w trochę lepszej jakości dźwiękowej umieścimy także na YouTube – zapowiada Joanna Bliwert-Hoderny.
Koncert w MOK-u był podsumowaniem tegorocznych działań edukacyjnych stowarzyszenia. Wystąpiło w nim 30 wykonawców, prezentując zarówno utwory klasyczne, jak i rozrywkowe. Można było usłyszeć Bacha, Mozarta, ale także kompozycje Yirumy czy Alicii Keys i Beyonce.
Pierwszy koncert plenerowy młodych muzyków po długiej przerwie odbył się 5 czerwca na Słupnej z okazji Dnia Dziecka. Wystąpiło wówczas 32 wykonawców, a motywem przewodnim były melodie z bajek.
Przez cały czas lockdownu uczniowie „Amadeusza” wysyłali również filmy na rozmaite konkursy wokalne. Na Festiwalu Kultury Szkolnej Martyna Myszkowska zdobyła trzecie miejsce, a Julia Gąsior wyróżnienie. Aż pięć uczennic z klasy śpiewu zakwalifikowało się do kolejnego etapu ogólnopolskiego konkursu „Wygraj sukces”. Udało się to Hannie, Alicji, Weronice, Jagodzie Bilewicz oraz Kindze Sidło, a dodajmy, że na konkurs wpłynęło 900 zgłoszeń z całej Polski. Natomiast Natalia Szymańska zakwalifikowała się do udziału w Festiwalu Piosenki Bajkowej w Bielsku-Białej.
– W tym roku kształciliśmy 160 dzieci w zakresie śpiewu oraz gry na fortepianie, keyboardzie, flecie, skrzypcach i gitarze. 140 uczniów przystąpiło do egzaminów końcowych i otrzymało świadectwa. Wielu z nich zgłosiło chęć kontynuacji nauki, co nas bardzo cieszy, bo znaczy, że przetrwaliśmy wspólnie chyba najtrudniejszy rok w nauczaniu – wylicza Bliwert-Hoderny.
Foto: Stowarzyszenie Ognisk Edukacyjno-Artystycznych „Amadeusz”