Pod koniec czerwca Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił, które ze szpitali na Śląsku zostały ujęte w tzw. sieci szpitali. Mysłowickie Centrum Zdrowa oraz szpital nr 2 zakwalifikowały się do pierwszej grupy. Do sieci nie dostała się jednak mysłowicka okulistyka z poradnią.
„Dwójka” tak, ale bez okulistyki
Ustalona lista w ramach sieci szpitali ma obowiązywać od 1 października do 30 czerwca 2021 roku. Do sieci zakwalifikowane zostały działające w „dwójce”: oddział i poradnia chirurgii ogólnej, oddział chorób wewnętrznych, izba przyjęć, oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej, poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej, oddział rehabilitacyjny i pracownia endoskopowa. Do sieci nie weszły natomiast: oddział okulistyczny, poradnia okulistyczna, i poradnia otolaryngologiczna.
Teraz szpital oczekuje na ogłoszenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia konkursu, by od 1 października mógł wykonywać usługi w oddziale okulistycznym.
– Mamy nadzieję, że zostanie ogłoszony konkurs na świadczenia związane z okulistyką i na pewno będziemy w nim startować. Z naszych informacji wynika, że jeżeli będzie taki konkurs ogłoszony, to powinno to się stać lada dzień – mówił w wywiadzie „Gość itvm” Mariusz Wołosz, dyrektor szpitala nr 2 w Mysłowicach
https://vimeo.com/224294256
Całą rozmowę z dyrektorem Mariuszem Wołoszem będzie można zobaczyć w najbliższy czwartek na portalu itvm.pl
Mysłowickie Centrum Zdrowia
Do pierwszego poziomu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej zakwalifikowała się także działająca w Mysłowicach spółka MCZ. Finansowanie w ramach sieci będzie zapewnione na działalność oddziałów: chorób wewnętrznych, izby przyjęć, neonatologii oraz położnictwa z ginekologią. Ponadto nadal finansowane będą poradnie specjalistyczne: chorób metabolicznych, dermatologii i wenerologia, kardiologii, neonatologii oraz położnictwa i ginekologii.
Sieć szpitali – założenia reformy
Sieć szpitali składa się z kilku poziomów. Pierwszy stopień to przede wszystkim szpitale powiatowe, drugi to szpitale ponadpowiatowe, a trzeci – wojewódzkie. Kolejne poziomy sieci to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, a następnie onkologiczne i pulmonologiczne. Reforma zmienia zasady funkcjonowania polskiej służby zdrowia. Przede wszystkim zmienia się sposób finansowania działalności szpitali – nowelizacja zakłada odstąpienie od finansowania pojedynczych procedur na rzecz ryczałtu obejmującego całość opieki.
Placówki, które zakwalifikowały się do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ na 4 lata. Szpitale, które nie znalazły się w sieci będą mogły starać się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w drodze konkursów. W konkursach NZF będą mogły też startować szpitale zakwalifikowane do sieci, które będą chciały otrzymać finansowanie na działalność oddziałów, jakie do sieci nie weszły.