Mężczyzna tonie na środku stawu w Parku Słupna, a służby ratownicze pędzą mu z pomocą – świadkami takiej sceny byli uczestnicy pokazu zorganizowanego w Parku Słupna przez mysłowickich strażaków, policjantów i ratowników WOPR. Prezentacja wspólnego działania służb to część ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”.

https://vimeo.com/224449077

Projekt realizowany jest na terenie całego kraju od czerwca do września. Jak sama jego nazwa wskazuje, poświęcony jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Adresatami akcji są dzieci, młodzież i osoby dorosłe, a jej głównym celem jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, a w efekcie ograniczenie wypadków i utonięć.

Do akcji włączyły się także służby z Mysłowic. Strażacy wraz z policjantami przeprowadzili symulację akcji ratowniczej w stawie – podjęli poszkodowanego ze środka zbiornika, a następnie udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej. Tuż obok, na kąpielisku, swoje umiejętności prezentowali także ratownicy WOPR, którzy na co dzień strzegą tam bezpieczeństwa mieszkańców. Pokazy ratownicze były kolejnym elementem przeprowadzanej w mieście kampanii.

– W czerwcu i maju przeprowadzano już spotkania w szkołach, podczas których edukowano młodzież w zakresie bezpieczeństwa w okresie wakacyjnym. Rozmawiano m.in. o tym, jak zachowywać w wodzie, ale także poza obiektami wodnymi. Teraz działania kampanii zostały ukierunkowane na obiekty otwarte, zbiorniki wodne. – informuje asp. Dariusz Opatrzyk z mysłowickiej komendy

Środowy pokaz miał za zadanie nie tylko zademonstrować mieszkańcom Mysłowic zasady współdziałania Państwowej Straży Pożarnej i policji przy udzielaniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym na akwenach wodnych. Przy tej okazji mysłowiczanie dowiedzieli się wiele na temat tego, jak samemu mogą przyczynić się do uratowania czyjegoś życia w niebezpiecznej sytuacji, a także jakich zasad powinni przestrzegać, by bezpiecznie spędzać czas nad wodą.

– Przede wszystkim należy zaalarmować odpowiednie służby, przekazać dokładną informację i być cały czas w kontakcie, obserwować poszkodowanego. – opowiada mł. bryg. Wojciech Chojnowski, rzecznik prasowy PSP w Mysłowicach

By pozostać bezpiecznym podczas wakacyjnego wypoczynku należy wystrzegać się niebezpiecznych zachowań – pod żadnym pozorem nie powinno się wchodzić do wody po alkoholu czy innych używkach, a nawet będąc bardzo najedzonym. Nie powinniśmy wchodzić do wody także w sytuacji, kiedy długo nagrzewaliśmy się na słońcu, żeby nie doznać nagłego szoku. Warto pamiętać także o tym, by odpoczywając nad wodą nie wchodzić do niej całą grupą, przynajmniej jedna osoba powinna zostać na brzegu – na zatłoczonym brzegu nie trudno paść ofiarą zuchwałej kradzieży.