W Mysłowicach odbędzie się bezpłatna dla mieszkańców akcja znakowania rowerów. Zainteresowani cykliści, w wyznaczone dni, będą mogli zabrać swoje dwa kółka celem wygrawerowania na nich unikalnego numeru i rejestracji w bazie danych. Ma się to przyczynić do ograniczenia kradzieży jednośladów oraz do identyfikacji tych odnalezionych.

W Mysłowicach 31 lipca odbędzie się premia lotna Tour de Pologne. Kolarze wjadą do miasta od strony dzielnicy Brzezinka, przejadą przez Kosztowy i skierują się do Imielina. W tym dniu na Rynku Kosztowskim na wszystkich kibiców czekać będzie mnóstwo atrakcji oraz pierwsza z zaplanowanych, akcja znakowania rowerów skierowana do mysłowiczan.

Akcja polegać będzie na oznakowaniu roweru przez policjantów lub strażników miejskich poprzez wygrawerowanie niepowtarzalnego numeru oraz umieszczenie jednośladu w rejestrze oznakowanych rowerów prowadzonym przez Komendę Miejską Policji w Mysłowicach. Dodatkowo rower zostaje oznakowany poprzez naklejenie na ramę nalepki „Uwaga Rower Oznakowany” od zewnętrznej strony kierownicy lub w miejscu wskazanym przez właściciela roweru. Po oznakowaniu właściciel roweru otrzyma potwierdzenie przystąpienia do programu – plastikową kartę formatu dowodu osobistego.

fot. policja.gov.pl/ Znakowanie polega na wygrawerowaniu na rowerze unikalnego numeru. Oznaczenie powoduje zmiany w strukturze materiału, dzięki czemu można je wykrywać nawet po zatarciu znaków na powierzchni.

Do akcji mogą przystąpić wyłącznie osoby pełnoletnie mieszkające na terenie miasta, dopuszcza się oznakowanie roweru osobie nieletniej pod warunkiem uczestniczenia w tej czynności jej rodzica lub opiekuna prawnego – w tym przypadku rower zostaje zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni zostaje wskazany jako użytkownik roweru.

Oznaczenie (grawer) powoduje zmiany w strukturze materiału, dzięki czemu można je wykrywać nawet po zatarciu znaków na powierzchni.

W związku z tym, że premia lotna Tour de Pologne znajdować się będzie właśnie w Kosztowach, Urząd Miasta zaplanował na Rynku Kosztowskim wiele rowerowych atrakcji dla kibiców. I choć wyścig pojawi się w Mysłowicach około godziny 15:00, to impreza rozpocznie się już o 12:00.

Kolejne znakowania rowerów odbędą się:

  • 5 sierpnia – półmetek wakacji w Parku Słupna
  • 4 września – rozpoczęcie roku szkolnego Rynek MOK
  • 10 września  – dożynki miejskie w dzielnicy Wesoła
fot.mat.UM