Pierwszy tydzień wakacji w bibliotece w Bończyku już za nami. Dzieci spędziły go pod hasłem edukacji globalnej z teatrzykiem kamishibai. Choć słowo edukacja w pierwszym momencie skojarzyła im się ze szkołą, już po chwili z zaciekawieniem słuchały opowieści o Aiszy i kraju, gdzie woda nie leci z kranu, tylko trzeba ją przynosić z odległego jeziora. Opowieść ta była początkiem dyskusji jak oszczędzać wodę.

Kolejnego dnia dzieci „powędrowały” do Nepalu i po krótkim zapoznaniu się z tym krajem stworzyły własną zabawkę, jaką bawią się dzieci nepalskie – tzw. kulo łapkę. Na zakończenie stworzyli własne mandale na starych płytach CD.

Będąc w zabawowym nastroju trzeciego dnia dzieci poznawały zabawy z Afryki, Azji i Ameryki. Niektóre były kolejną modyfikacją doskonale im znanych zabaw, takich jak „papier, kamień, nożyce” (indonezyjskie „Mrówka, słoń, człowiek”), inne zaś wymagały użycia wyobraźni, jak zabawa w „Czarownicę” pochodząca z Peru.

Ostatni dzień tego tygodnia wakacji uczestnicy spotkania wysłuchali opowieści o tym „Dlaczego zwierzęta mieszkają w bloku Maćka?”, dowiedziały się jak chronić lasy oraz poznały gry, w które można grać kartami edukacyjnymi.

Zajęcia odbyły się dzięki uprzejmości Fundacji Źródła z Łodzi, która przekazała bajeczki edukacyjne do teatrzyku kamishibai oraz gry edukacyjne w postaci kart.