Dobrze jest zjechać z asfaltowej alejki w starannie utrzymanym parku i zobaczyć, jak wygląda naturalny, dziki las – zachęcają autorzy projektu „Śląskie Kocha Zielone”. W edukacyjny projekt nastawiony na ukazanie korzyści, jakie niesie kontakt z przyrodą zaangażowali się m.in. Czesław Mozil, muzycy zespołu Myslovitz, rysowniczka Marta Frej, oraz himalaista Adam Bielecki.
Jak podkreślają realizatorzy projektu, którego pomysłodawczynią jest mysłowiczanka Dagmara Gliwińska-Breś; „celem jest ukazanie znaczenia bezpośredniego kontaktu człowieka z przyrodą ożywioną. Wagę tego kontaktu wielokrotnie potwierdziły badania naukowe. Przyroda jest dla nas nie tylko źródłem życia, wyżywieniem, ale też źródłem rozwoju, nauki i emocji, jesteśmy z nią nierozłączni – jesteśmy jej częścią”. Zobacz: Śląskie Kocha Zielone
Jak się okazuje, rodzice coraz rzadziej zabierają swoje pociechy na leśne wycieczki. Rodziny zdecydowanie częściej wybierają spacery po wypielęgnowanych parkach, z asfaltowymi alejkami, starannie przyciętą trawą. Dorośli swój wybór – za którym podążają także dzieci – tłumaczą tym, że w lesie czyha na nich zbyt wiele niebezpieczeństw; a to krzewy jeżyn, o które można podrzeć spodnie, nierówny teren, na którym łatwo się potknąć i przewrócić, o kleszczach, czy żmijach nie wspominając. Autorzy projektu chcą pokazać, że las może być wspaniałą przygodą, a prawdziwej przyrody nie należy się bać.
Projekt „Śląskie Kocha Zielone” zainicjowała mysłowiczanka Dagmara Gliwińska-Breś. Do realizacji namówiła Maję Głowacką oraz Bogdana Ogrodnika z fundacji Pracowni Edukacji Żywej. Do działań związanych z promocją korzystnego wpływu kontaktu z natura zachęcają znane osobistości ze Śląska. Projekt zakończy się publikacją, w której autorzy chcą pokazać, że przyroda jest nam potrzebna, że stanowi doskonałą przestrzeń do rozwoju. „Chcemy zaangażować ludzi z kręgów kultury, sztuki, nauki i sportu. Będziemy mówić o tym, jakie znaczenie w ich życiu miał i ma kontakt z naturą i jak wpływał i wpływa na ich rozwój. Poszukiwane i podkreślane będą jak najkonkretniejsze sytuacje, zdarzenia, miejsca, istoty. Książka pokaże, że przyroda jest nam potrzebna, że stanowi doskonałą przestrzeń do rozwoju”.
Więcej o projekcie „Śląskie Kocha Zielone” będziecie mogli dowiedzieć się z programu „Gość itvm”, którego premiera już w najbliższą niedzielę o 18:00.