Artyści dla powstania. Przygotowania idą pełną parą

Od kilku dni w Mysłowickim Ośrodku Kultury trwają próby przed wielkim widowiskiem powstańczym, które już 14 sierpnia odbędzie się na terenie byłej kopalni Mysłowice. Przy akompaniamencie Big Silesian Band zaśpiewają m.in. Stanisław Soyka, Pokahontaz czy Abradab.

Podczas widowiska muzyczno-audiowizualnego, oprócz rekonstrukcji historycznych, każdy z muzyków wykona 2 własne utwory oraz pieśń powstańczą, dobraną specjalnie do jego charakteru i repertuaru.

– Jest to olbrzymie wyzwanie i dla orkiestry, i dla muzyków, gdyż na co dzień te pieśni śląskie, zwłaszcza przez muzyków rozrywkowych, przez gwiazdy polskiej estrady, nie są wykonywane, nawet nie są przez nich znane – mówi Joachim Krzyk, dyrektor Big Silesian Bandu odpowiedzialny za oprawę muzyczną widowiska.

Za aranżacje odpowiada m.in. Tomasz Szymuś, który prowadzi orkiestrę w polsatowskim „Tańcu z gwiazdami”. Dobór artystów nie jest przypadkowy, bowiem wszyscy pochodzą lub są związani ze Śląskiem. Dlatego przyjęcie zaproszenia do udziału w widowisku było dla nich naturalną kwestią.

– Wszystkie sprawy śląskie są mi bliskie, bo tu się wychowałem. Śląskie zawsze w moim sercu. Jest to rzecz nieco poważniejsza niż przywykłem, bo raczej wolę entertainment, ale zawsze też fajnie wziąć udział w czymś co ma troszkę szersze horyzonty – mówi Abradab.

– Po pierwsze dlatego, że zostałem zaproszony. Po drugie dlatego, że jestem z tej ziemi i moi pradziadowie spoczywają w pokoju w okolicach Pszczyny, Strumienia, Żor, Rybnika, Gliwic. A po trzecie, rzeczywiście to jest niezwykle dramatyczny moment w historii. Powstania śląskie to były takie akty niezwykle patriotyczne – mówi Stanisław SoYka.

Podczas widowiska usłyszymy również po raz pierwszy na żywo utwór „Sto lat” zespołu Pokahontaz, który opowiada o powstaniach, historii i tradycjach regionu, łącząc je z nowoczesnością współczesnego Śląska.

– Nagraliśmy tematyczny numer okolicznościowy, można powiedzieć, na stuletnią rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. Numer można już sprawdzać, bo teledysk do niego jest i promuje również tą imprezę. No a w żywym wykonaniu z orkiestrą można będzie tego posłuchać już w najbliższą środę – mówi Rahim, zespół Pokahontaz.

Na scenie zobaczymy również Czesława Mozila, Józefa Skrzeka, Grzegorza Płonkę, Annę Dereszowską, Justynę Chowaniak i zespół Dżem. Wydarzenie rozpocznie się w środę 14. sierpnia od godziny 18.30 na terenie byłej kopalni Mysłowice.