Dziś 15 sierpnia – dzień ustawowo wolny od pracy i okazja do zaserwowania sobie przedłużonego weekendu. Świętują katolicy, ale powód do zadumy mają także Polacy w ogóle. 15 sierpnia to święto Matki Bożej Zielnej, ale także rocznica „Cudu nad Wisłą” oraz święto Wojska Polskiego.
Sklepy są zamknięte na cztery spusty, biskup odprawia mszę za swoich diecezjan, a proboszcz w intencji parafian. Wierni przynoszą do pobłogosławienia zioła, owoce i rośliny by podziękować Matce Bożej Wniebowziętej za pomoc w ciężkiej pracy na roli i za opiekę nad ich plonami. Katolicy tłumnie ruszają też do Częstochowy i Kalwarii Zebrzydowskiej – najsłynniejszych, maryjnych sanktuariów w Polsce. Tak w skrócie można opisać tradycję uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanego także Świętem Matki Bożej Zielnej.
Warto pamiętać, że 15 sierpnia jest także rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Pod tym hasłem kryje się zdarzenie z 1920 roku, a konkretnie zwycięstwo polskiego wojska nad sowieckimi hordami i ocalenie Europy przed bolszewikami. Zdarzenie to katolicy przypisują niczemu innemu, jak właśnie szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej.
Jako że 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy, zdecydowana większość sklepów pozostaje tego dnia zamknięta. Wyjątkiem są małe, osiedlowe sklepy, za ladą których mogą stanąć sami właściciele. Inaczej funkcjonuje także komunikacja miejska, o zmianach na dzień 15 sierpnia przeczytacie TUTAJ.