fot. mietekszczesniak.pl/

Mysłowicki Ośrodek Kultury zaprasza na cykl wrześniowych koncertów pod nazwą “Wieczory z muzyką. ALEPPOmagamy”. Mysłowiczanie będą mogli posłuchać różnorodnej muzyki – od klasycznych i jazzowych brzmień po utwory z repertuaru legend rocka i popu. A wszytsko po to, by wspomóc Franciszkanów w budowie ośrodka dla rodzin, które przed wojną uciekły z syryjskiego Aleppo.

„Mysłowickie Wieczory z Muzyką” mają być wydarzeniem cyklicznym. Współorganizatorem pierwszej edycji nowego, muzycznego projektu, jest Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach, zaś kierownictwo artystyczne nad nim objął prof. dr hab. Roman Widaszek.

Dwa z zaplanowanych koncertów odbędą się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, a ostatni będzie miał miejsce na sali widowiskowej Mysłowickiego Ośrodka Kultury przy ul. Grunwaldzkiej.

– Z koncertami będą wiązać się zbiórki, które zostaną przeprowadzone w trakcie dwóch pierwszych koncertów w kościele. Będą to zbiórki na ośrodek rodziców z dziećmi, którzy uciekli przed wojną z Aleppo. Ośrodek ten budowany jest w Katowicach przez Franciszkanów. Mówiąc kolokwialnie, chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym. Zapraszamy mysłowiczan na koncerty fenomenalnych muzyków i chcemy przy tej okazji wspólnie zrobić coś dobrego. Myślę że wszyscy widzieliśmy w mediach jak straszną jest wojna, jaka ma miejsce w Syrii. Mam nadzieję, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest pomaganie tym ludziom – mówi Artur Madaliński, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury

Pierwszy z koncertów, który upłynie pod hasłem “Słowem i muzyką opowiedziane” odbędzie się w niedzielę 9 września w kościele NSPJ. Tego wieczoru (początek koncertu o godzinie 19:00) usłyszymy Krakowski Kwintet Dęty oraz aktora Macieja Zakościelnego, który będzie recytował “Bajki” księdza Malińskiego. W muzycznym repertuarze zaplanowano utwory Danziego, Haydna, Gershwina, Faure’a, Dvoraka i von Zemlinsky’ego.

Kolejny z koncertów także odbędzie się w kościele NSPJ. W niedzielę 16 września odbędzie się koncert “Zacznij od Bacha..”, podczas którego usłyszymy Kwintet Dęty Blaszany z NOSPR-u. Podczas muzycznej uczty, która rozpocznie się o godzinie 19:00, publiczność usłyszy utwory Bacha, Handla, Mozarta, Bizeta, Ivesona, Boellmanna, Mortimera oraz Andersona.

Zwieńczenie cyklu będzie miało miejsce w Mysłowickim Ośrodku Kultury. W niedzielę 23 września na sali widowiskowej MOK-u pojawi się Mieczysław Szcześniak z zespołem. Podczas “Songs of yesterday” usłyszymy utwory z repertuaru legend rocka, soulu, popu i bluesa. Publiczność usłyszy m.in. piosenki Johna Lennona, Steaviego Wondera i Erika Claptona. Ten koncert, którego początek także zaplanowano na godzinę 19:00, będzie wydarzeniem biletowanym. Wejściówki w cenie 60 złotych będzie można nabyć w kasie Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Nie chcieliśmy, by repertuar cyklu stanowiła tylko muzyka poważna. Chcieliśmy przełamać muzyczne gatunki, które w naszym cyklu będą się przeplatać. Tym, co będzie łączyć jest bardzo wysoki poziom artystyczny.

fot.mat. MOK