26 sierpnia przypada 30. rocznica wybuchu pożaru w Kuźni Raciborskiej. Pożaru, który szczególnie mocno odcisnął swoje piętno w historii Państwowej Straży Pożarnej i odebrał życie trzem osobom. iTVM wraz z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej, Lasami Państwowymi i Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach przygotowuje film upamiętniający tę tragedię.
Prawdopodobną przyczyną największego pożaru w Polsce była iskra spod kół hamującego pociągu, która po zetknięciu się z wysuszoną przez długotrwałe upały roślinnością zapoczątkowała piekło. Do tego doszedł mocny i porywisty wiatr, który przyczynił się do maksymalnego rozprzestrzenienia się ognia. Iglasty las płonął bardzo szybko ze względu na łatwopalne właściwości żywicy.
W akcji gaśniczej udział brało ok. 10 tys. osób. Do walki użyto ok. 1 100 samochodów pożarniczych, 22 dromaderów, 6 lokomotyw, 30 cystern kolejowych oraz innego rodzaju sprzętu ciężkiego.
Walka z żywiołem trwała niecałe trzy tygodnie. W jej wyniku straż pożarna poniosła ogromne straty nie tylko w sprzęcie, ale i ludziach – wiele osób zostało rannych i poparzonych. Życie straciło dwóch strażaków: starszy aspirant Andrzej Kaczyna i druh Andrzej Malinowski. Także 23-letnia mieszkanka Rud została przypadkowo potrącona przez strażacki wóz, pędzący uzupełnić zapas wody.
Aby uczcić pamięć strażaków i wszystkich walczących z pożarem, przygotowujemy film, który nieco przybliży historię z tamtego okresu, a także przedstawi wydarzenia z perspektywy funkcjonariuszy z pierwszego frontu. Jego projekcja odbędzie się 22 września w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach przy okazji konferencji „30 lat doświadczeń po pożarze w Kuźni Raciborskiej. Wczoraj, dziś i jutro”.
Na wydarzenie zapraszają: Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach, Komenda Wojewódzka PSP w Opolu, Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz Komenda Powiatowa PSP w Raciborzu.
Tekst: Aleksandra Sieniewska