fot.Monika Machura

18 sierpnia z kościoła Wszystkich Świętych w Dziećkowicach wyruszyła pierwsza piesza pielgrzymka do Mysłowickiej Pani. Zanim jednak jej uczestnicy wyruszyli w drogę, o godzinie 9:00 wzięli udział w mszy świętej.

17-kilometrowa trasa pielgrzymki przebiegała głównie lasami w kierunku Mysłowic, do kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie odbyło się nabożeństwo do Matki Bożej. W trakcie marszu poza wspólną modlitwą i śpiewem, wspólnie odnowiono przyrzeczenia chrzcielne.

Co ciekawe, w przeszłości Górnoślązacy licznie pielgrzymowali do Mysłowic, by pomodlić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Mysłowickiej. Wpłynęło to niekorzystnie na popularność Jasnej Góry, przez co decyzją ówczesnego Biskupa Krakowskiego, któremu uskarżali się częstochowscy Paulini, obraz został wywieziony do Siewierza. Minął wiek, zanim Mysłowice odzyskały swoją Matkę Boską.

W 2016 roku obraz Matki Boskiej Mysłowickiej, który znajduje się w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, poddano renowacji, by zachować od zniszczenia to cenne dzieło. Wówczas ekspertyza w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych wykazała, że jest dużo starszy niż dotychczas sądzono – powstał w okolicach roku 1450. Dzieł o tej wartości historycznej oraz artystycznej jest tylko kilka na Śląsku.