Po wakacyjnej przerwie, korytarze Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich znów zapełniły się uczniami, zarówno rozpoczynającymi kolejny rok nauki drugo i trzecioklasistami, jak również pierwszakami dopiero wkraczającymi w kolejny etap szkolnej wędrówki.

Punktualnie o godzinie 8.00 rozległ się pierwszy dzwonek i pierwszoklasiści wraz z nauczycielami oraz towarzyszącymi im rodzicami zgromadzili się w auli szkoły, gdzie uroczyście pożegnali wakacje, witając jednocześnie nowy rok szkolny.

– Dziś, po dwumiesięcznej przerwie i zasłużonym wypoczynku uczniowie rozpoczynają kolejny rok nauki i pracy, zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń, poznawania otaczającego nas świata. Rok rozwijania zainteresowań i poszukiwania dalszej drogi rozwoju. Mam nadzieję, że będzie to rok udany – tymi słowami dyrektor szkoły  Marietta Grabowska rozpoczęła uroczystą akademię inaugurującą nowy rok szkolny 2013/2014.

Uczniowie w skupieniu wysłuchali przemówienia po czym z dużym zaciekawieniem obejrzeli pełen humoru montaż słowno – muzyczny przygotowany przez starszych kolegów z klas drugich i trzecich. Po zakończeniu oficjalnej części, pod opieką wychowawców udali się do swoich sal lekcyjnych na zajęcia integracyjne, których celem było wzajemne poznanie się, poznanie zespołu przez wychowawcę, zapoznanie się pierwszoklasistów z pracownikami szkoły oraz rozmieszczeniem wszystkich pomieszczeń w budynku szkolnym, zaznajomienie się z obowiązującymi w szkole regulaminami i zasadami bezpieczeństwa oraz panującymi zwyczajami. W klasowych spotkaniach integracyjnych uczestniczyli również rodzice pierwszoroczniaków, którzy mieli okazję wspierać swoje dzieci w trudnym momencie ich szkolnej kariery, jakim bez wątpienia jest zmiana szkoły.

W czasie zajęć,w miłej, serdecznej i niemalże rodzinnej atmosferze, rodzice otrzymali rzetelne informacje na temat szkoły a także uzyskali odpowiedź na wszelkie nurtujące ich pytania związane z dalszą edukacją dzieci. Po zakończeniu spotkań klasowych, inaugurujących niejako nowy etap szkolnego życia, najmłodsi uczniowie, wyraźnie już rozluźnieni i bardziej pewni siebie, rozeszli się do domów.

Rozpoczęcie roku szkolnego jest ważnym dniem także dla uczniów rocznikowo starszych. Radośni i uśmiechnięci drugoklasiści i trzecioklasiści odważnie przekraczali próg szkoły, udając się na pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z wychowawcami. W klasach w jeszcze wakacyjnej atmosferze, po omówieniu spraw klasowych i planów na nowy rok szkolny, dzielili się wspomnieniami i wrażeniami minionego lata, bo w ciągu dwóch długich miesięcy tak wiele się wydarzyło i jakże wiele było do opowiedzenia. Po zakończeniu powakacyjnych spotkań gimnazjaliści pobiegli do domów, by wykorzystać na relaks ostatni dzień wakacyjnej swobody.