Fot. M. Bulsa / Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

– Cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Oświęcimskiej w Mysłowicach został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1032/22 – informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Cmentarz ewangelicko-augsburski w Mysłowicach założono w 1884 r. W literaturze pojawia się także rok 1885 r., jednak po zweryfikowaniu ksiąg metrykalnych ustalono, że pierwsze pochówki odbyły się już w 1884 r. (pochówki Herminy Zingel z Mysłowic, Emilii Zaegner z Brzezinki oraz Marii Wieczorek z Roździenia). W środkowej części cmentarza został umieszczony kamienny krzyż, na cokole którego umieszczono datę „1885”.

Cmentarz jest nadal użytkowany. Do dziś zachował się układ alejek i kwater cmentarnych. Znajdują się tu nagrobki osób zasłużonych dla Mysłowic i Górnego Śląska, m.in. ks. Wilhelma Zahna – czwartego proboszcza parafii ewangelickiej w Mysłowicach, wicemarszałka Sejmu Śląskiego Emila Caspariego (1877-1935) – delegata Polski na konferencję w Genewie, muzyka i kompozytora Mirosława Bliwerta (1927-2007) czy rachmistrza Richarda Mensela (1887-1930).

W północnej części cmentarza znajduje się kwatera ofiar obozu przejściowego Rosengarten w Mysłowicach. Pierwotnie był to obóz hitlerowski, po wojnie – w latach 1945-1946 – komunistyczny obóz pracy, do którego trafiali m.in. Górnoślązacy. Po tzw. obozie przejściowym na cmentarzu ewangelickim pozostały dwa masowe groby (uznane za miejsca pamięci), w których pochowano ponad 800 osób. W 2018 r. wykonano nową aranżację tego miejsca, wraz z wystawieniem współczesnych murowanych wolnostojących krzyży.

Od strony ul. Oświęcimskiej zachował się oryginalny historyczny ceglany mur cmentarny z bramą (w części południowej) i bramką (w części północnej). To jedyny fragment historycznego ogrodzenia. Pozostały obszar cmentarza jest ogrodzony współczesnym betonowym ogrodzeniem.

Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach