Podczas patrolu ulicy Podgórskiej w Mysłowicach strażnicy stwierdzili, że wyrzucone są tam różne odpady. Po ich zawartości można wnioskować, że sprawcą jest któryś z użytkowników pobliskich ogródków działkowych. Takie postępowanie z odpadami świadczy nie tylko o niechlujstwie tej osoby ale także o jej głupocie. Przecież obecnie płaci on za odebranie każdej ilości wytworzonych odpadów, a istnieje także możliwość dostarczenia ich do punktu Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), zlokalizowanego w Mysłowicach przy ul. Karola Miarki 38.

Po co wozić odpady do lasu jak można bezproblemowo oddać je we właściwym miejscu ?Na mocy znowelizowanej ustawy o „Utrzymaniu czystości i porządku w gminach”, każdy mieszkaniec płaci tzw. podatek śmieciowy a Gmina zobowiązana jest odebrać od niego powstałe w gospodarstwach domowych odpady.

Nieco inaczej uregulowane jest gospodarowanie odpadami powstałymi w nieruchomościach niezabudowanych takich jak np. lokale gastronomiczne czy ogródki działkowe. Tutaj obowiązują tygodniowe normy wytwarzania odpadów, które określone zostały w Uchwale Nr XXXVI/684/2012 Rady Miasta z dnia 20 grudnia 2012 r. „w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Mysłowice”. Właściciele czy też użytkownicy tych nieruchomości zobowiązani do zawarcia umów cywilnoprawnych z przedsiębiorstwem posiadającym zezwolenie do odbioru odpadów na odebranie określonej w wyżej przywołanej Uchwale ilości odpadów. Przykładowo podam, że właściciel lokalu gastronomicznego zobowiązany jest określić ilość wytwarzanych odpadów według ilości miejsc konsumpcyjnych a zgodnie z tygodniową normą wytwarzania odpadów jest to 20 litrów na jedno miejsce konsumpcyjne.

Nieco inaczej normy te zostały określone dla posiadaczy ogródków działkowych. Tutaj przyjęto, że każdy działkowicz wytwarza tygodniowo 30 litrów odpadów, a więc miesięcznie jest to 120 litrów. Kwota jaką musi uiścić za ich odprowadzenie zależna jest od stawki określonej przez firmę odbierającą odpady z którą zawarł umowę. W Zakładzie Oczyszczania Miasta Mysłowice, za jednorazowe odebrania pojemnika o pojemności 120 litrów zapłacić należy ok. 18 złotych. Wszystkie ogrody działkowe mają zawarte umowy na odbiór odpadów i nie ma potrzeby wyrzucania ich w miejscach publicznych.