Rewitalizacja Promenady i Parku Zamkowego

17 sierpnia br. magistrat złożył do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie budowy Bike&Ride z funduszy ZIT. Do końca miesiąca zamknięty zostanie etap prac projektowych rewitalizacji Parku Zamkowego i Promenady oraz program funkcjonalno-użytkowy umożliwiający budowę krytej pływali w Parku Słupna. Miasto szykuje się do rozpoczęcia ważnych inwestycji infrastrukturalnych, największych w ostatnich latach.

Start w przyszłym roku

Według planów, budowa tras Bike&Ride rozpocznie się w przyszłym roku. Prace potrwają ponad 2 lata. Inwestycja będzie częścią, trwającej równolegle, wielkiej przebudowy miasta – rewaloryzacji Doliny Czarnej Przemszy z Parkiem Zamkowym (I etap) i Promenadą (II etap), modernizacji dworca PKP i terenów kolejowych z wiaduktami drogowymi oraz linii tramwajowych w centrum miasta.

Nowe trasy rowerowe

Bike&Ride liczyć będzie blisko 7,5 km ścieżek pieszo-rowerowych. Jego centrum stworzy parking główny usytuowany w pobliżu przejścia podziemnego między ul. Oświęcimską i Powstańców. Rowerzyści będą także mogli korzystać z parkingów przy ul. Armii Krajowej i Słupeckiej. Inwestycja kosztować ma ponad 20 mln zł, z czego blisko 17 mln zł stanowić będą środki unijne.

Nowe ścieżki rowerowe mają w przyszłości stać się częścią “roweru metropolitalnego”.

W przyszłości mysłowickie ścieżki rowerowe staną się częścią tzw. roweru metropolitalnego, który rozpocznie funkcjonowanie w przyszłym roku w 41 miastach i gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Przebudowa Parku Zamkowego

Na rewitalizację dolnej części Parku Zamkowego – od dzielnicy Piasek aż po Stare Miasto – ratusz otrzymał w zeszłym roku dofinansowanie w wysokości 8 mln zł. Realizacja projektu potrwa blisko 3 lata. Magistrat liczy, że pierwsze prace budowlane ruszą jeszcze w październiku br.

Park zmieni całkowicie swoje oblicze. W miejsce starej zieleni wybudowany zostanie m. in. ogród sensoryczny dla dzieci, plac do imprez kulturalnych, boiska, ścieżki rowerowe oraz nowe oświetlenie. Projekt zakłada także zagospodarowanie placów Matejki i Mieroszewskich oraz skweru Starokościelnego, które wraz z parkiem stworzą ujednolicony układ zieleni miejskiej.

Metamorfozę przejdzie również Promenada

W tej lubianej przez mysłowiczan części miasta powstanie m. in. ścieżka edukacyjna, stawy retencyjno-filtracyjne, ogród kwiatowy, plac zabaw, górka saneczkowa, tereny do grillowania, gry w kręgle, bule i badmintona, a także wybieg dla czworonogów. Słowem, wszystko, co wiąże się z szeroko pojętą rekreacją.

Również i tutaj zawitać będą mogli bez przeszkód rowerzyści. Nowo wybudowane trasy połączone będą z planowaną ścieżką rowerową wzdłuż Czarnej Przemszy. Teren otrzyma także nowe oświetlenie. Na przebudowę Promenady miasto dostało 6 mln zł dofinansowania.

Plany na kryty basen

Do 31 sierpnia br. gotowy będzie program funkcjonalno-użytkowy, który umożliwi budowę krytej pływalni w systemie “zaprojektuj i wybuduj”. Pierwsze prace na Słupnej ruszyć mają w przyszłym roku. Na ich wykonanie miasto zarezerwowało ponad 6 mln zł. Budowa potrwa 2 lata i zamknie się kwotą około 25 mln zł.

Pomysł na ożywienie Słupnej.

Ratusz zamierza wystąpić do Ministerstwa Sportu o jej dofinansowanie. Szanse na uzyskanie znacznych środków są duże. Mysłowice chcą także skorzystać z funduszy krajowego programu rozwoju infrastruktury sportowej. Pływalnia z 25-metrowym basenem oraz strefą rekreacji połączona będzie z zewnętrznym basenem, czynnym w sezonie letnim, co stworzy atrakcyjny kompleks sportowo-rekreacyjny.