Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska wraz ze Strażą Miejską prowadzą kontrole umów oraz rachunków potwierdzających wywóz nieczystości ciekłych, których obowiązek zawarcia spoczywa na właścicielach posesji. Brak wymaganych dokumentów skutkować będzie pouczeniem, a następnie mandatem karnym oraz grzywną.
Każdy mieszkaniec ma obowiązek utrzymania porządku i czystości na terenie własnej posesji, odprowadzając nieczystości ciekłe poprzez :
a/ podłączenie instalacji sanitarnej do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Potwierdzeniem prawidłowego odprowadzania ścieków jest zawarta umowa z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach
w razie braku możliwości podłączenia do istniejącej sieci:
b/ umiejscowienie na terenie posesji sprawnie działającej przydomowej oczyszczalni ścieków spełniającej określone wymagania. Potwierdzeniem prawidłowego odprowadzania ścieków są rachunki przedstawiające ilość i częstotliwość wywozu osadów ściekowych, które będą zgodne z informacjami zawartymi we wniosku, za pomocą którego zgłaszana była oczyszczalnia ścieków bytowych do urzędu miasta;
a w razie nieodpowiednich warunków geologicznych dla przydomowej oczyszczalni ścieków:
c/ umiejscowienie na terenie posesji szczelnego zbiornika bezodpływowego (szamba). Potwierdzeniem odprowadzania ścieków jest zawarta umowa z jednym z podmiotów uprawnionych do zawarcia umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz transport nieczystości ciekłych na terenie miasta Mysłowice. Wykaz przedsiębiorców posiadających aktualne zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych znajduje się tutaj.
Pamiętaj! Nieszczelne szambo, np. bez dna czy dziurawe, z którego następuje przenikanie ścieków do gruntu powoduje zanieczyszczenie bakteriologiczne i chemiczne gleby oraz wód i doprowadza do skażenia okolicznych terenów, a w szczególności tych wokół posesji właściciela gruntu.
– Ilość ścieków na posesjach nieskanalizowanych, zaopatrzonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) powinna być zbliżona do ilości pobranej wody i tylko wskazania podlicznika będą argumentem do wyjaśnień znacznej różnicy w ilości odprowadzanych ścieków. – informuje mysłowicki magistrat
Mieszkańcy Mysłowic mogą zgłosić swój zbiornik do ewidencji prowadzonej przez Wydział Ochrony Środowiska poprzez wypełnienie druku oświadczenia o posiadanym zbiorniku bezodpływowym (szambo) lub przydomowej oczyszczalni ścieków i dostarczenie go do Urzędu Miasta Mysłowice (osobiście, drogą elektroniczną w formie skanu oryginału na adres: um@myslowice.pl lub za pomocą poczty). Druk można również wypełnić bezpośrednio w Urzędzie Miasta Mysłowice w pokoju nr 2 przy ul. Strumieńskiego 5.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr. tel. 32 31 71 372. Z uwagi na konieczność uzyskania wiarygodnych danych na potrzeby prowadzonej weryfikacji brak jest możliwości telefonicznego przekazywania przez mieszkańców powyższych danych.