Katastrofalny w skutkach pożar, który wybuchł 26 sierpnia 1992 roku w nadleśnictwie Rudy Raciborskie, pochłaniając ponad 9 tys. ha lasów, był początkiem istotnych zmian w podejściu do ochrony przeciwpożarowej lasów w Polsce. 22 września w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbyła się ogólnopolska konferencja „30 lat doświadczeń po pożarze w Kuźni Raciborskiej. Wczoraj, dziś, jutro”.
Celem konferencji było upamiętnienie 30-lecia największego pożaru w Polsce oraz Europie Środkowej po II wojnie światowej, pokazanie odbudowanego lasu i zmian, jakie zaszły w ochronie przeciwpożarowej – chodzi o powstanie zintegrowanego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Konferencja skoncentrowała się na ukazaniu przebiegu wydarzeń z 1992 roku podczas pożaru w nadleśnictwie Rudy Raciborskie, który strawił 9 062 ha lasów i pochłonął życie dwóch strażaków, a także wyzwań, jakie stanęły przed Państwową Strażą Pożarną oraz Lasami Państwowymi w aspekcie zagrożeń i profilaktyki pożarów.
Akcja dogaszania pożaru trwała do 12 września 1992 roku. Wzięło w niej udział 10 tys. osób, a hospitalizowano 50 strażaków. Spłonęło 15 wozów strażackich i 70 km węży. W akcji wykorzystano też 1 100 pojazdów i 26 samolotów.
O dramatycznych doświadczeniach oraz odbudowie lasu opowiada film zrealizowany przez Telewizję Mysłowice iTVM pt. „Pożar, który zmienił wszystko. 30 lat od tragedii w Kuźni Raciborskiej”, który swoją premierę miał podczas konferencji 22 września w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.
Organizatorami konferencji „30 lat doświadczeń po pożarze w Kuźni Raciborskiej. Wczoraj, dziś i jutro” byli: Komenda Główna PSP, Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Komenda Wojewódzka PSP w Opolu oraz Komenda Powiatowa PSP w Raciborzu. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.