Ogrody z mnóstwem kwiatów, labirynt z żywopłotu, duży plac zabaw dla dzieci, stawiki retencyjne z fontannami, a do tego rozbudowana sieć ścieżek. Mysłowice pozyskały blisko 6 mln zł dofinansowania ze środków unijnych na kompleksowe zagospodarowanie terenu Promenady.

[maxbutton id=”1″ text=”ZOBACZ, TRWA 02:04″ ]

– Chcemy zrobić tak, żeby była to Promenada z rekreacją dla dzieci i mieszkańców. Pod względem zagospodarowania tego terenu, żeby rodzice z dziećmi mogli wypoczywać, żeby ten wypoczynek niedzielny mógł się tam odbywać. Żeby to było miejsce, gdzie chce się iść – mówi prezydent Edward Lasok

Inwestycja obejmie zielone obszary przed i za stadionem Lechii 06. Mijając Przewiązkę, na łące przed stadionem powstaną stawy retencyjne z fontannami, wokół których będzie można spacerować ścieżka edukacyjną. Obok nich powstanie kolorowy ogród kwiatowy, gdzie poza tradycyjnymi klombami ogrodnicy przygotują pergolę z pnączami oraz labirynt z żywopłotu. Poniżej stawów powstaną plac zabaw dla dzieci z górką saneczkową.

Kolejne atrakcje powstaną na terenie za stadionem Lechii. Na Promenadzie mysłowiczanie będą też mogli, na specjalnie zaaranżowanych boiskach, zagrać w boule, badmintona, kręgle. Znajdą się także specjalnie przygotowane miejsca, gdzie będzie można zorganizować grilla. Ponadto wyznaczona zostanie przestrzeń pod wybieg dla psów, tak by właściciele czworonogów mogli tam bawić się ze swoimi pupilami.

W ramach projektu odnowiona zostanie okolica źródełka oraz zamontowane zostaną stojaki na rowery, ławki i kosze na śmieci. Ważnym elementem będzie budowa nowego układu ścieżek oraz ciągu pieszo-rowerowego połączonego z planowaną przez Urząd Marszałkowski ścieżką rowerową wzdłuż Czarnej Przemszy w ramach projektu Velo Silesia. Prace przewidują wycinkę części drzew i krzewów samosiewnych oraz nasadzenia nowych.

Dla gości nowego parku na promenadzie, którzy postanowią przyjechać tam samochodem, powstaną parkingi – pierwszy od strony Przewiązki, drugi natomiast od strony Słupnej.

Mysłowice środki na Promenadę pozyskały z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w ramach działania Poprawa Środowiska Miejskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dokumentacja techniczna ma powstać w przeciągu sześciu miesięcy, natomiast wbicia pierwszej łopaty należy spodziewać się w przyszłym roku.