PSZOK Południe, który od 9 lat działa przy ulicy Piaskowej w dzielnicy Brzezinka, od 2021 roku jest stale modernizowany. Wszystko dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Oprócz unowocześnienia punktu zbiórki odpadów ZOMM nie zapomina również o promocji ekologicznych postaw. W PSZOK-u w Brzezince właśnie ruszyły lekcje o segregacji śmieci.
– Na tę chwilę zajmujemy się tylko szkołami podstawowymi. Zapraszamy je do nas na lekcje. Robimy szybki obchód po terenie, rozdajemy fajne gadżety ekologiczne, które gdzieś tam wdrażają w działalność naszej spółki. Do końca roku będziemy sukcesywnie zapraszać szkoły – informuje Klaudia Laskowska, Zakład Oczyszczania Miasta Mysłowice.
Projekt „Nowoczesny PSZOK dla Mysłowic południowych” polegał na stworzeniu wzorcowego i zgodnego z najnowszymi trendami ekologicznego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Dzięki ponad 250 tys. zł pozyskanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz środkom własnym ZOMM utwardził teren przy ul. Piaskowej, wybudował trzy zadaszone wiaty, a także zakupił kontenery oraz prasę do makulatury i PET. Będą też prowadzone działania promocyjne w zakresie segregacji oraz uświadamiania mieszkańców dzielnic południowych o funkcjonowaniu w Brzezince tego miejsca.
– Na pewno cieszy się mniejszą popularnością, ze względu na lokalizację. Jest troszeczkę na uboczu miasta. Natomiast sukcesywnie staramy się stwarzać marketingowe działania, które będą podnosiły tę świadomość, że takie miejsce istnieje – dodaje Laskowska.
Ponadto z myślą o mieszkańcach, którym zalegają duże elektroodpady, jak np. lodówka czy pralka, ZOMM w październiku organizuje akcję zbiórki elektrośmieci prosto sprzed budynków mieszkalnych. To pokłosie pozytywnie przyjętej wakacyjnej akcji „Mobilny PSZOK”, która odwiedziła wszystkie dzielnice Mysłowic.
– Tak naprawdę wystarczy zadzwonić i nasza ekipa podjeżdża w umówionym oczywiście terminie. Trzeba odpad wynieść przed dom czy przed klatkę, a panowie podjeżdżają i odbierają bezpośrednio – wyjaśnia Klaudia Laskowska.
Zgłoszenia będą przyjmowane telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.20 do 14.30 pod numerem 32 307 54 95.