Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najemców, dyrekcja Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej podjęła decyzję o rozpoczęciu programu montażu domofonów w budynkach komunalnych. Pierwsze tego typu urządzenie, od tygodnia, funkcjonuje przy ul. Miarki 11.
– Pilotażową instalację zestawu domofonowego, składającego się z modułu zewnętrznego i unifonów wewnętrznych wykonała, na nasze zlecenie, wykwalifikowana firma specjalizująca się w branży elektronicznej. Przed drzwiami wejściowymi zamontowano estetyczny, odporny na dewastacje i łatwy w obsłudze panel przeznaczony do montażu podtynkowego, dzięki czemu kaseta jest chroniona przed wilgocią i mrozem. Mieszkania wyposażone zostały w urządzenia współpracujące z jednostką zewnętrzną, umożliwiając otwieranie drzwi i komunikację mieszkańców z osobami, które chcą wejść do budynku. Lokatorzy otrzymali specjalne, magnetyczne karty, wykonane w formie breloczka, dzięki którym sami mogą otworzyć drzwi. Oczywiście mają również klucz, na wypadek gdyby „zabrakło” prądu – mówi Agnieszka Gajowczyk, rzecznik prasowy MZGK.
MZGK poprzez instalację domofonów chce ograniczyć dostęp do budynków osób niepożądanych, co w znacznym stopniu wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Skrupulatna kontrola lokatorów nad tym, kto wchodzi do kamienicy ułatwi zarządcy nieruchomości utrzymanie w czystości klatek schodowych. Powinna wyeliminować też nagminnie występujący problem ich dewastacji, tym samym zmniejszając koszty związane z częstym usuwaniem skutków wandalizmu.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)



