Za nami wybory do V kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Mysłowice. Już niedługo poznamy nazwiska zwycięzców, którzy zasiądą na miejscach radnych w sali sesyjnej Rady Miasta Mysłowice.
28 września uczniowie mysłowickich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wybierali spośród szkolnych kandydatów 23 radnych do MRMM. Wybory przeprowadzono w szkołach, a chętnych do oddania swojego głosu nie brakowało. Wszyscy zainteresowani mogli składać swoje kandydatury do 18 września.
– Sądzę, że 28 wrzesień 2015, można wpisać do kalendarza jako ważną datę uczenia się samorządności wśród naszych uczniów. Bowiem nasi uczniowie zarówno liceum jak i gimnazjum biorą udział w głosowaniu na kandydatów w wyborach do młodzieżowej rady miasta. Ponieważ jesteśmy Zespołem Szkół Ogólnokształcących mamy zarówno listę kandydatów z liceum ogólnokształcącego, i tutaj mamy sześciu kandydatów oraz listę z gimnazjum gdzie mamy dwie kandydatki– mówi Marta Drewnicka, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
O tym, że Młodzieżowa Rada Miasta Mysłowice jest warta zaangażowania przekonuje nie tylko fakt, że to już piąta kadencja, ale również działalność jej poprzedników, którzy zawsze bardzo intensywnie brali udział w wielu miejskich przedsięwzięciach.
Kadencja MRMM jest dwuletnia. Rada ma na celu reprezentowanie interesów mysłowickiej młodzieży, upowszechnianie idei samorządowych, wspieranie aktywności młodych ludzi oraz podejmowanie działalności ważnej dla młodzieży. Zgodnie z intencją władz miejskich rada ma być organem konsultacyjno- doradczym prezydenta miasta. Natomiast zadaniem młodych ludzi będzie inicjowanie wydarzeń skierowanych do młodzieży. Ta forma uczestnictwa w życiu publicznym pozwoli im rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia.
Duży wpływ na kandydujących miały spotkania organizowane prze UM. Sama kampania zachęcająca do udziału trwała od początku września, natomiast prezentacje i rozmowy z uczniami szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych przeprowadzone przez przedstawicieli urzędu miasta, trwały przez cały tydzień. Wraz z byłą Przewodniczącą MRMM Aleksandrą Targosz zawitano do każdej mysłowickiej szkoły zachęcając oraz zapoznając młodych mieszkańców miasta z kampanią promująco – informacyjną na temat Młodzieżowej Rady Miasta Mysłowice.
– Rozmawiałem z byłą przewodniczącą Olą Targosz, która chodziła do naszej szkoły. Pytałem się jej czy warto kandydować, jak to wygląda od środka. No i po tej rozmowie zadecydowałem, że warto wystartować, może to coś dla mnie. Chcę zobaczyć jak to wygląda i może się sprawdzę i to chyba główny czynnik, który mnie przekonał – mówi Michał Wójcik z I LO z klasy II B.
Wybory członków Młodzieżowej Rady Miasta Mysłowice były powszechne, tajne, bezpośrednie i równe, czyli zawierały wszystkie czynniki jakie wpływają na prawdziwe wybory. Organizacja właśnie takich przedsięwzięć jest bardzo ważnym elementem edukacji obywatelskiej, który przyzwyczaja młodych ludzi do uczestniczenia w głosowaniach oraz debatowaniu o przyszłości społeczności lokalnej.
– Bardzo ważne było spotkanie naszych uczniów z dotychczasowymi działaczami młodzieżowej rady miasta m.in. z Olą Targosz, naszą uczennicą, która pełniła funkcję przewodniczącej. Opowiadali o działalności, nakreślali historię oraz swoje dokonania. Sądzę, że to było sygnałem i impulsem do podjęcia decyzji dla tych przedsiębiorczych i aktywnych, a także pomysłem „może ja wystartuję”. Oczywiście były akcje promocyjne, reklamowe. Uczą się i sądzę, że to taka lekcja życia – dodaje z uśmiechem wicedyrektor Marta Drewnicka.
Ponownie jak w latach ubiegłych na zwycięzców czekają dodatkowe nagrody.
– W tym roku udało się nam pozyskać dwóch sponsorów. Pierwszym jest szkoła językowa Wieża Babel, która ufunduje kurs językowy dla kandydata, który uzyska procentowo największą ilość głosów. Natomiast drugim kino Cinema City, które sponsoruje trzy podwójne zaproszenia do kina, również dla kandydatów, którzy otrzymają największą ilość głosów – mówi Beata Sowa z Kancelarii Prezydenta Miasta Mysłowice.
Przed przyszłymi radnymi szereg wyzwań jak sobie poradzą? Zobaczymy podczas trwania nowej, piątej kadencji.