Mysłowice uchwaliły Miejski Program Rewitalizacji Miasta na lata 2016-2020+, dzięki któremu planuje się aktywizację mieszkańców oraz podjęcie działań w celu poprawy jakości ich życia oraz rewitalizację zdegradowanych terenów m.in. przebudowę terenów zielonych tj. rejonów: stawu Hubertus, Promenady i Trójkąta 3 Cesarzy.
Tegoroczna aktualizacja Programu jest kontynuacją działań w ramach rewitalizacji podejmowanych w Mysłowicach w latach ubiegłych. W celu wyznaczenia obecnego obszaru ujętego w Programie na lata 2016-2020+ w pierwszym etapie przeprowadzono konsultacje społeczne z mieszkańcami, a następnie zespół planistyczny dokonał wyboru obszarów. Kolejnym krokiem była ich analiza pod względem wielu wskaźników, jak np. dotyczących sfery społecznej, gospodarczej czy środowiskowej. Ostatecznie ustalono obszar, który zostanie objęty pełnym wsparciem tj. obszar dzielnic: Piasek, Stare Miasto oraz Centrum.
– Wybrane dzielnice są dla nas bardzo ważne i mamy świadomość, że jest w nich wysoki potencjał. Ten potencjał leży oczywiście w mieszkańcach, jak i w dobrej lokalizacji. Są tam tereny poprzemysłowe i zielone. Chcemy jak najlepiej rozwinąć te miejsca – podkreśla Edward Lasok, prezydent miasta Mysłowice.
Celem Miejskiego Programu Rewitalizacji jest aktywizacja mieszkańców z danego obszaru dążąca do pozbycia się negatywnych zjawisk społeczno-gospodarczych, takich jak bezrobocie, poprzez działania poprawiające wykształcenie i możliwości poszukiwania pracy. Ponadto celem programu jest poprawa jakości życia mieszkańców, polegająca m.in. na remontach budynków mieszkalnych, przeprowadzeniu ich termomodernizacji czy zainstalowaniu centralnego ogrzewania. Innym celem rewitalizacji jest również zagospodarowanie terenów poprzemysłowych i przebudowa terenów zielonych, jak np. przebudowa dolnej części Parku Zamkowego.
Działania rewitalizacyjne są prowadzone w Mysłowicach od roku 2002, kiedy to została przyjęta uchwała Rady Miasta Mysłowice w sprawie przyjęcia kierunków do programu rewitalizacji Starego Miasta i centrów dzielnic południowych miasta Mysłowice. Następnie w roku 2005 przyjęto Miejski Program Rewitalizacji Miasta Mysłowice na lata 2005-2006, a w roku 2008 uchwalono Miejski Program Rewitalizacji miasta Mysłowice na lata 2008-2013. Obecny program realizuje zapisy Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Mysłowice do roku 2020 i jest spójny z Gminnym Programem Opieki nad Zabytkami Miasta Mysłowice na lata 2014-2018.
Miejski Program Rewitalizacji Miasta Mysłowice na lata 2016-2020+ jest dostępny do pobrania tutaj.