Co to jest budżet partycypacyjny? Jak powinien działać? Jak wygląda to w innych miastach? Na te i inne tematy przedstawiciele Urzędu Miasta porozmawiają z mieszkańcami w październiku. Podczas 14 spotkań powstaną pierwsze założenia do budżetu partycypacyjnego w Mysłowicach.
Partycypacja to inaczej współuczestniczenie. Dzięki budżetowi partycypacyjnemu mieszkańcy Mysłowic będą mogli uczestniczyć w planowaniu lokalnych wydatków. Pewna część budżetu zostanie oddana do dyspozycji mieszkańcom, którzy sami zdecydują, na co przeznaczyć pieniądze. Jest wiele różnych modeli uczestniczenia mieszkańców w tworzeniu budżetu, dlatego ważne, by najważniejsze jego założenia stworzyć wspólnie.
W trakcie spotkań konsultacyjnych odpowiemy sobie m.in. na pytania: jakie grupy mieszkańców i w jakich kwestiach są zainteresowane tworzeniem budżetu obywatelskiego oraz czy powinien on być tworzony w oparciu o dotychczasowe doświadczenia rad osiedlowych. Porozmawiamy o tym czy budżet obywatelski powinien promować inicjatywy i pomysłowość jednostek czy może powinien pobudzać potencjał zbiorowości do działania na rzecz interesu wspólnego.
Spotkania w dzielnicach to forma konsultacji społecznych, której celem jest zebranie uwag i opinii oraz dyskusja nad proponowanymi rozwiązaniami. Konsultacje mają zasięg ogólnomiejski, tj. dotyczą całego terenu miasta.
W jaki sposób mogę zabrać głos:
- przyjdź na spotkanie (harmonogram spotkań znajduje się w załączeniu do ninijszego artykułu)
- wypowiedz się na stronie www.konsultacje.myslowice.pl
- napisz lub przyjdź do Urzędu Miasta /ul. Powstańców 1, piętro II, p. 306/
Osoby do kontaktu:
Edyta Helizanowicz: 32 31 71 234, e.helizanowicz@um.myslowice.pl
Anna Madeja: 32 31 71 234, a.madeja@um.myslowice.pl