W ostatnim tygodniu września uczniowie kilku gimnazjalnych klas Zespołu Szkół nr 1 pod opieką swoich wychowawców i opiekunów wyjechali do Domu Wczasów Dziecięcych w Soblówce koło Żywca. Wzięli tam udział w warsztatach przyrodniczo-matematycznych i zajęciach z ekologii.

Gimnazjaliści gościli na Żywiecczyźnie w dwóch grupach (każda uczyła się tam przez trzy dni). Program pobytu był bardzo bogaty. Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu, zanim dojechali do Soblówki, zatrzymali się w Żywcu, by zwiedzić miasto i zobaczyć w Muzeum Miejskim wystawę Przyroda i Etnografia. Po dotarciu do Soblówki, zakwaterowaniu i obiedzie wyruszyli do pobliskiego lasu, gdzie wraz z leśnikiem oceniali stopień zanieczyszczenia przyrody na podstawie różnych roślin i porostów.

Uczestniczyli też w konkursach wiedzy, grach i zabawach ekologicznych. Drugiego dnia wraz z przewodnikiem zdobywali Wielką Rycerzową (1226 m), słuchając informacji o faunie i florze tych terenów oraz o życiu na Żywiecczyźnie dawniej i dziś. Uczniowie i ich opiekunowie chętnie słuchali gawędy beskidzkiego przewodnika np. o wymieraniu świerków, o zbójnikach, a także o tym, jak kiedyś wykonywano naczynia z drewna. Wieczorem nie zabrakło czasu na integracyjne zajęcia dla wszystkich uczniów. Trzeciego dnia, w drodze powrotnej, grupy miały zajęcia w Świnnej koło Żywca w Beskidzkim Centrum Nauki. Młodzi adepci nauk matematyczno- przyrodniczych oglądali pokazy z próżnią oraz z ciekłym azotem, a ponadto wzięli udział w warsztatach inżynierskich oraz w konkursie na najwyższą i najwytrzymalszą konstrukcję z rurek koktajlowych łączonych zszywkami biurowymi.

Młodzież podczas wycieczki miała okazję zdobywać wiedzę w terenie, poznawać nowe, ciekawe miejsca i integrować się ze sobą.