16 października, punktualnie od godziny 12:00 do 12:30, tysiące osób podjęło próbę pobicia rekordu w pierwszej pomocy. To nie przypadkowa data – to właśnie wtedy obchodzimy Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. W akcji wzięło udział aż 1 399 instytucji w całej Polsce. Jedną z nich było mysłowickie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

– Oczywiście musieliśmy odpowiednio wcześniej zgłosić naszą placówkę do udziału w tym biciu rekordu. U nas w szkole czynny udział biorą trzydzieści dwie osoby. Mamy cztery manekiny i właściwie tylko to nas ogranicza na chwilę obecną – mówi Łukasz Pękala, koordynator akcji i nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa i wychowania fizycznego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach.

Próba bicia rekordu jest świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie. Uczniowie CKZiU i zaproszeni goście wykonywali na fantomach serie ucisków oraz oddechów ratowniczych, według zasad określonych w wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Organizatorem i propagatorem akcji na terenie Polski jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która uczestniczy w niej od samego początku, czyli od roku 2013.

– Nie ukrywam, że jest to w pewien sposób nawiązanie do naszego programu. Pozwala się rozwijać w tym kierunku naszym podopiecznym, naszym uczniom. Stawiać ich naprzeciw nowych wyzwań, przez co stają się odważniejsi i nie boją się nieść tej pierwszej pomocy – dodaje Łukasz Pękala.

A co o akcji sądzą uczniowie szkoły?

– Cieszymy się, że mogłyśmy wziąć udział w takiej akcji – mówi Laura.

– Są potrzebne, bo ratowanie ludzi jest ogólnie bardzo ważne – dodaje Emilia.

– Myślę, że przygotowują nas co roku na przykład na EDB i takich zajęciach, że mniej więcej wszyscy wiedzą, o co chodzi, ale przed całą tą akcją pan jeszcze przypominał – tłumaczy Nadia.

Uczniowie CKZiU poprzez udział w tej inicjatywie pokazali, że potrafią wykonywać czynności ratujące życie.

– Jesteśmy jak najbardziej otwarci na tego typu przedsięwzięcia i akcje. Bierzemy w tym roku po raz pierwszy udział, ale mam nadzieję, że to jest dobry początek i mamy też taki pomysł, żeby pozostałe placówki oświatowe z terenu Mysłowic zachęcić, żeby dołączyły do nas od przyszłego roku – mówi Ewa Zając, dyrektor CKZiU w Mysłowicach.

Pamiętajmy, że pierwsza pomoc to naprawdę proste czystości, które warto sobie co jakiś czas przypominać. Dlatego już od 2 do 6 grudnia na terenie mysłowickich placówek oświatowych odbędą się pokazy pierwszej pomocy prowadzone przez ratowników KWK Mysłowice-Wesoła.