Środki pozyskane z 1% podatku to dla fundacji i stowarzyszeń, posiadających statut organizacji pożytku publicznego, często potężny zastrzyk pieniędzy. Za ich sprawą mogą realizować swoje statutowe cele; pomagać chorym dzieciom lub bezdomnym zwierzętom – w zależności od charakteru  działalności. Mysłowicki Urząd Skarbowy posiada już dane, ukazujące jakim podmiotom mysłowiczanie postanowili pomóc.

Największym zaufaniem mysłowiczan cieszy się Społeczne Towarzystwo „Hospicjum Cordis”. Na jego działalność mieszkańcy Mysłowic przekazali 303 023,20 złotych. Drugą organizacją, która otrzymała najwięcej z 1% od mysłowiczan jest Fundacja „Zdążyć z Pomocą” – 229 314,60 złotych. Natomiast trzecią jest Avalon „Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym” – 61 375,50 złotych.

Jeśli chodzi natomiast o działające w Mysłowicach organizacje pozarządowe, największe wpływy z 1% za 2016 rok od mysłowiczan odnotował Ludowy Klub Sportowy „Unia Kosztowy”. Na jego działalność mysłowiczanie przekazali 22 504,50 złotych. Następnie podatnicy z Mysłowic najchętniej wspierali; Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie im. Ojca Pio (20 617,30 zł.), Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Mysłowicach (10 036,40 zł.), Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Radość” w Mysłowicach (7 386,60 zł.).

Warto pamiętać, by odpisać 1% swojego podatku na rzecz mysłowickich organizacji pozarządowych. Nic nas to nie kosztuje, a zawsze możemy wspomóc stowarzyszenia i fundacje, które działają w naszym najbliższym otoczeniu.

[table id=6 /]
[table id=7 /]