Dekalog formalno-prawny działań organizacji pozarządowych, dostępność dla osób niepełnosprawnych, pozyskiwanie środków zewnętrznych, a także dobre praktyki i możliwości. 18 października w Klubie Inicjatyw Lokalnych odbyło się IV Mysłowickie Forum Organizacji Pozarządowych.
Inicjatorem wydarzenia była Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego, a współorganizatorami Urząd Miasta Mysłowice i stowarzyszenie MOST.
– Gdy powstała rada, z myślą o mysłowickich organizacjach właśnie wystąpiłem do członków rady, że moglibyśmy, żeby nie tylko aspekty prawne, ale przede wszystkim integrować organizacje mysłowickie, bo to jest miejsce również spotkania, integracji, wymiany doświadczeń – mówi Jerzy Rutkowski, przewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Mysłowicach.
Stowarzyszenie MOST od kilku lat włącza się w pomoc mysłowickim organizacjom, m.in. przekazując wiedzę ekspercką i dobre praktyki. Tak też było na IV Mysłowickim Forum Organizacji Pozarządowych, podczas którego przedstawiono wykłady dotyczące dostępności dla osób niepełnosprawnych w kontekście działalności organizacji, a także ich działań formalno-prawnych.
– Ja mam ten temat najmniej lubiany, czyli o zmianach prawnych i dodatkowych obowiązkach, które są nakładane, niestety dosyć często na organizacje pozarządowe. Jak w jakiś prosty sposób, nie za bardzo zajmujący, je spełnić, bo niestety jest tego coraz więcej i coraz częściej zamiast skupiać się na tym, do czego organizacje się powołały, na działaniu, aktywności, pomocy ludziom, to musimy skupiać się też na wypełnianiu tych biurokratycznych procedur – mówi Krzysztof Hołyński, stowarzyszenie MOST.
Jednak najważniejszym z działań fundacji i stowarzyszeń jest kwestia pozyskiwania środków zewnętrznych z różnych programów. Mysłowickie organizacje pozarządowe mogą także liczyć na wsparcie magistratu w ramach otwartych konkursów ofert oraz tzw. małych grantów.
– I tutaj w ciągu roku organizacje w trybie tym pozakonkursowym, w trybie małych grantów, mogą liczyć na jednorazowe wsparcie w wysokości 10 tys. zł. W ciągu roku maksymalnie mogą uzyskać 20 tys. zł na realizację konkretnego zadania publicznego w ramach danego obszaru czy to pomocy społecznej, ochrony zdrowia, kultury fizycznej, czy działalności wspomagającej rozwój wspólnoty społeczności lokalnych – mówi Aleksandra Kamińska, kierownik Kancelarii Prezydenta Miasta Mysłowice.
Organizacje w mieście mogą także liczyć na pozafinansowe wsparcie urzędu miasta, takie jak pomoc przy organizacji wydarzeń, bezpłatny wynajem pomieszczeń czy promocja.