fot.arch.itvm.pl

Mysłowiczanie wybrali nową Radę Miasta Mysłowice. Niedzielne wybory zakończyły się sporymi zmianami w składzie radnych. Do rady nie dostało się wielu samorządowców, którzy przez kilka kadencji pełnili społeczny mandat, pojawiło się natomiast wiele nowych twarzy. Ale którzy z radnych mogą pochwalić się największym zaufaniem wyborców? Ile lat ma najmłodszy, a ile najstarszy radny? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Spośród wszystkich kandydatów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów uzyskali mandat radnego, najwięcej głosów otrzymał Mariusz Wielkopolan. Swój głos na startującego w IV okręgu przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości oddało 1121 osób.

Nową radę, na którą składa się grono 23 osób, stworzy 18 mężczyzn i 5 kobiet. Najwięcej kobiet do rady wprowadziła Koalicja Obywatelska Wojciecha Króla. Są to cztery radne: Marta Górna, Anna Kaczmarzyk, Joanna Pniok oraz Maria Krutysza. Jedną radną posiada natomiast Prawo i Sprawiedliwość – jest nią Bernadeta Berzowska.

Spośród pań radnych najwięcej głosów otrzymała startująca z I okręgu kandydatka Komitetu Obywatelskiego Wojciecha Króla Marta Górna. Swój głos oddało na nią 756 mysłowiczan. Ten wynik zasługuje na uznanie, gdyż był to pierwszy start Marty Górnej w wyborach do Rady Miasta Mysłowice i od razu zakończony tak wysokim poparaciem.

Najlepsze wyniki w okręgach

Mysłowiczanie wybrali radnych w czterech okręgach wyborczych. Pierwszym obejmującym dzielnice Piasek, Stare Miasto oraz Mysłowice-Centrum; drugim zawierającym dzielnice Janów Miejski-Ćmok, Szopena-Wielka Skotnica i Bończyk-Tuwima; trzecim z dzielnicami Brzęczkowice-Słupna, Brzezinka i Morgi oraz w czwartym, któe tworzą Larysz-Hajdowizna, Krasowy, Kosztowy, Dziećkowice, Wesołą i Ławki.

W pierwszym okręgu wyborczym najwięcej głosów otrzymała Marta Górna z Koalicji Obywatelskiej (756 głosów), drugi wynik w tej dzielnicy zyskał Wojciech Chmiel z KW Dariusza Wójtowicza (740 głosów). W drugim okręgu najwięcej głosów otrzymał Tomasz Papaj z PiS (1120 głosów), tuż za nim największym zaufaniem mieszkańców może poszczycić się Sebastian Roncoszek z KO (934 głosy). W trzecim okręgu najwięcej głosów otrzymał Dariusz Wójtowicz z KW DW (1038 głosów), drugi wynik należy Roberta Patałąga z PiS (701 głosów). Natomiast w czwartym okręgu najwięcej głosów otrzymał Mariusz Wielkopolan z PiS (1121), tuż za nim uplasował się Antoni Zazakowny z KO z 878 głosami.

Najmłodszy i najstarszy radny

Sprawdziliśmy także, w jakim wieku są radni nowej Rady Miasta Mysłowice. Najmłodszym radnym został Artur Bula (PiS), który ma 26 lat. Natomiast najstarszym radnym został Edward Lasok, który ma 66 lat.

“Beniaminek”

W niedzielę mysłowiczanie zdecydowali, że do rady wejdą nowe osoby. Z tego grona najwięcej głosów otrzymała Marta Górna – nauczycielka i prezes ogólnopolskiego stowarzyszenia.