Źródło: PSP Katowice

Wraz z początkiem sezonu grzewczego pojawia się „cichy zabójca”: bezwonny i silnie trujący tlenek węgla, który co roku zbiera śmiertelne żniwo. Aby przestrzec przed zagrożeniem, straż pożarna województwa śląskiego stworzyła kampanię społeczną „Nie igraj z losem”.

– Temat czadu i zagrożeń, jakie ze sobą niesie, jest przypominany w kampaniach edukacyjnych co roku z początkiem sezonu grzewczego. By komunikat w sposób bardziej dobitny trafił do odbiorców, postanowiliśmy podejść do problemu w sposób nieco niekonwencjonalny. By wyróżnić kampanię, a jednocześnie przykuć uwagę odbiorców, użyliśmy dwóch narzędzi – formuły kampanii teaserowej oraz personifikacji czadu. Miały one przykuć uwagę, zaciekawić, zaintrygować – informuje Państwowa Straż Pożarna w Katowicach.

Premiera spotu odbyła się podczas konferencji otwierającej kampanię społeczną „Nie igraj z losem” 27 października w siedzibie Polskiego Radia Katowice. Ponadto wstęp do kampanii w formie teaseru można było zobaczyć już trzy tygodnie wcześniej w mediach społecznościowych na profilach Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach oraz komend powiatowych i miejskich PSP województwa śląskiego. W rolę „Cichego zabójcy” wciela się dziennikarz Mirosław Cichy.

Strażacy wraz z kominiarzami apelują, aby pamiętać o przeglądach instalacji i urządzeń grzewczych oraz zadbać o przeglądy swoich czujek lub zakup nowych, aby stały na straży naszego bezpieczeństwa.

– W samych Mysłowicach w okresie od 1 października 2022 r. do 31 marca 2023 r. odnotowaliśmy 14 interwencji z potwierdzoną obecnością tlenku węgla, podczas których osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitali celem dalszych badań i ewentualnego leczenia – informuje mł. bryg. Wojciech Chojnowski, oficer prasowy PSP Mysłowice.

Wiele interwencji dotyczyło również wezwań do potencjalnego tlenku węgla, które kończyły się stwierdzeniem awarii czujki tlenku węgla lub koniecznością wymiany w czujkach baterii. W kilku przypadkach przed zatruciem tlenkiem węgla na czas ostrzegła czujka, która wykryła obecność czadu powstającego w niesprawnym piecu gazowym. W tym sezonie grzewczym również na czas zadziałała czujka tlenku węgla, która wykryła zagrożenie na czas.

Przypominamy, że działanie czujników polega na ciągłym kontrolowaniu stężenia gazu w pomieszczeniu. W momencie gdy tlenek węgla przekroczy minimalne stężenie, czujnik włącza głośny alarm, informując o istniejącym zagrożeniu.

Źródło: PSP w Katowicach