fot. pixabay.com

PFRON wydłuża czas na składanie wniosków w programie „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” w Module III – informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zadanie skierowane jest wyłącznie do osób posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób do 16. roku życia aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, które są:

  • uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej;
  • uczestnikami środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej (w tym dzieci i młodzież niepełnosprawna);
  • podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
  • podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe realizujące zadania zlecone ze środków PFRON (w tym dzieci i młodzież niepełnosprawna);
  • uczestnikami programów zatwierdzonych przez radę nadzorczą PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
  • pełnoletnimi (od 18. do 25. roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, organizowanych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim;
  • pełnoletnimi (od 18. do 24. roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych bądź uczniami szkół specjalnych przysposabiających do pracy;
  • pełnoletnimi (od 18. do 25. roku życia) wychowankami ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych (OREW) oraz ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych (ORW).

Decyzją zarządu PFRON nastąpiło:

  • wydłużenie terminu składania wniosków do 16 listopada 2020 roku przez osoby niepełnosprawne w ramach Modułu III programu,
  • wydłużenie okresu, na jaki może zostać przyznane świadczenie do maksymalnie 5 miesięcy (dotychczas nie mógł być dłuższy niż 3 miesiące).

Pomoc udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia sytuacji kryzysowych spowodowanych chorobami zakaźnymi utraciły, w okresie od 9 marca 2020 roku do 16 listopada 2020 roku, możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej.

Maksymalna wysokość pomocy finansowej wynosi 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną, z tym że okres, na jaki może zostać przyznane świadczenie, nie może być dłuższy niż 5 miesięcy.

W każdym z miesięcy wykazanych we wniosku o dofinansowanie w ramach Modułu III, musi wystąpić brak możliwości korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych.

W imieniu osób niepełnoletnich oraz ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie z wnioskiem mogą wystąpić opiekunowie prawni tych osób. Wsparcie mogą również uzyskać osoby, których niepełnosprawność potwierdzona została orzeczeniem wydanym przez lekarza orzecznika ZUS.

WYKLUCZENIE! Świadczenie nie przysługuje za miesiąc, w którym wystąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego, o którym mowa w art. 4 ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Wnioski można składać zgodnie z miejscem zamieszkania w terminie do 16 listopada 2020 roku przez System Obsługi Wsparcia – sow.pfron.org.pl. W przypadku braku możliwości skorzystania z systemu SOW dopuszcza się możliwość złożenia wniosku w inny sposób (np. drogą pocztową, osobiście).

Realizatorem programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mysłowicach, Dział ds. Osób Niepełnosprawnych, ul. Brzezińska 21, 41-400 Mysłowice, tel. 32 223 85 84.

Ewentualne pytania można zadać konsultantom infolinii PFRON: tel. 517 373 975 (godz. 9.00–20.00) lub 22 581 84 10 wew. 3 (godz. 9.00-15.00) oraz infolinii SOW: tel. 800 889 777 (godz. 9.00-17.00).

Pełna treść programu znajduje się na stronie PFRON, zakładka O Funduszu – Programy i zadania PFRON – Programy realizowane obecnie.

Źródło: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mysłowicach