fot. Unsplash

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci.  Zniżki obowiązują zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. 

Korzyści dla rodzin, to tańsze przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także zniżki na zakup żywności, ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa. Do końca roku jest możliwość bezpłatnego zamówienia drugiej, elektronicznej formy tej karty. Bezpłatnie zamówić mogą ją osoby, które zawnioskowały przed 1 stycznia 2018 r. Później będzie się to wiązało z opłatą 9,21zł. 

Kartę w formie aplikacji na smartfony posiada kilka przydatnych funkcji, jak np.: wyszukiwanie partnerów Karty Dużej Rodziny według kategorii, frazy czy lokalizacji. Możemy też zlokalizować punkty honorujące zniżki, znajdujące się w pobliżu. 

Dzisiaj elektroniczną KDR posiada 642 tys. osób, a tradycyjną – 2,86 mln osób. Karta jest honorowana przez 6,1 tys. partnerów.  Oferują oni zniżki w ok. 23,8 tys. lokalizacji w całej Polsce. Wśród partnerów są zarówno duże ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy. Do programu może dołączyć każda firma czy instytucja niezależnie od wielkości, sektora czy zasięgu działania.

Więcej informacji na stronie internetowej lub w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych, tel. 32 317 13 09. Wniosek można też złożyć łatwo za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia – empatia.mpips.gov.pl. 

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.

Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.

Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:

  • w wieku do 18. roku życia,
  • w wieku do 25. roku życia – w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej,
  • bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.