Uśmiechnięta albo smutna – Mysłowicki Alarm Smogowy za pomocą buziek będzie informował o jakości powietrza. Tablice, do których przypinane będą emotikony, zawisną w mysłowickich szkołach i przedszkolach. Dzięki nim rodzice i uczniowie będą wiedzieć, jaka konkretnego dnia jest jakość powietrza.
– Jednym z priorytetów Mysłowickiego Alarmu Smogowego jest powszechne komunikowanie informacji o występującym zanieczyszczeniu powietrza w naszym mieście. Teraz będzie to możliwe dzięki specjalnym tablicom edukacyjnym. Placówki te będą mogły codziennie informować personel, dzieci i rodziców o prognozowanej jakości powietrza. Sposób komunikacji oparty jest na opracowanym przez GIOŚ indeksie jakości powietrza, który w sposób intuicyjny za pomocą kolorów pokazuje aktualny stan – wyjaśnia Jerzy Bryk z Mysłowickiego Alarmu Smogowego
Kolorami i uśmiechami
Kolor zielony oznacza bezpieczne stężenie trucizn, kolory żółty aż do ciemnoczerwonego oznaczają coraz wyższe stężenia które już są szkodliwe dla zdrowia.
– Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z przedstawicielami mysłowickich jednostek organizacyjnych. Była to dobra okazja do przedstawienia krótkiej prezentacji na temat zagrożeń jakie niesie smog, omówienia sposobu sprawdzania jakości powietrza w Systemie Prognoz Jakości Powietrza woj. śląskim udostępnianym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach oraz oczywiście rozdania przygotowanych przez Mysłowicki Alarm Smogowy tablic edukacyjnych – powiedział Jacek Paszek z Mysłowickiego Alarmu Smogowego
System prognoz dostępny jest na stronach WIOŚ
Jakość w skali
Przyjęta w Polsce skala obliguje administrację do informowania społeczeństwa dopiero kiedy stężenia pyłów przekraczają 200 μg/m3 – jest to tzw. poziom informowania. Poziom alarmowy jest przy 300 μg/m3.
– Są to poziomy zupełnie nie adekwatne do skutków zdrowotnych oraz najwyższe w Europie. Dla przykładu w Mołdawii poziom alarmowy to 50 μg/m3, u nas oznacza to kolor zielony – stan dobry! Dlatego tak ważne jest uświadomienie mieszkańców na jakie skutki zdrowotne są narażeni poprzez oddychanie zatrutym powietrzem, oraz przede wszystkim informowanie ich o aktualnym poziomie zanieczyszczeń – mówi Jerzy Bryk
Śmiertelne zagrożenie
Jak podaje Europejska Agencja Środowiska w ostatnim raporcie z 2017 r. (EEA Report No 13/2017) w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza tylko pyłem PM2.5 przedwcześnie zmarło w 2016 r. ponad 46 000 ludzi. Dla porównania w tym samym roku, w 33 067 wypadkach samochodowych zginęły 2993 osoby, a 40 343 zostały ranne.
Wydruk tablic został sfinansowany z grantu w ramach akcji „Masz Głos” koordynowanej przez Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.
Debata w Mysłowickim Ośrodku Kultury
Przedstawiciele Mysłowickiego Alarmu Smogowego współpracują z mysłowickim magistratem. Na przełomie roku w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbędzie się otwarta dla mieszkańców debata dotycząca jakości powietrza w Mysłowicach.