Gmach Sejmiku Województwa Śląskiego/ fot. Wikipedia

W środę odbyła się pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Nie lada sensację wywołało przejście w szeregi Prawa i Sprawiedliwości radnego Wojciecha Kałuży, który mandat otrzymał jako kandydat Koalicji Obywatelskiej. Dzięki temu transferowi PiS zdobyło większość i przejęło władzę w województwie.

Podczas wyborów samorządowych do Sejmiku Województwa Śląskiego najwięcej, bbo 22 mandaty, zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Nie była to jednak wymagana większość (ta liczy 23 osoby), by samodzielnie objąć władzę. 20 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, 2 zdobył Sojusz Lewicy Demokratycznej, a jeden Polskie Stronnictwo Ludowe. Te ostatnie 3 ugrupowania razem posiadały większość, dzięki której miała być utrzymana dotychczasowa koalicja.

Sytuacja na regionalnej scenie politycznej zmieniła się jednak po tym, gdy swoje polityczne barwy zmienił Wojciech Kałuża. Radny Nowoczesnej, który do Sejmiku dostał się jako jedynka Koalicji Obywatelskiej z Żor, zdecydował się zasilić szeregi Prawa i Sprawiedliwości. Dzięki temu ugrupowanie to zyskało większość i zdecydowało o wyborze nowych władz regionu.

Sesja, podczas której przeprowadzono głosowania dotyczące wyboru przewodniczącym sejmiku oraz zarządu, odbyła się w środę, 21 listopada. Nowym marszałkiem województwa śląskiego został Jakub Chełstowski. Głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałkami województwa śląskiego zostali poseł Dariusz Starzycki i Wojciech Kałuża. Skład zarządu województwa uzupełnią Michał Woś oraz Izabela Domagała. Na przewodniczącego Sejmiku wybrano Jana Kawuloka.

Przypomnijmy, że reprezentantką z Mysłowic w Sejmiku Województwa Śląskiego jest radna Dorota Koniczny-Simela, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. Na mysłowiczankę startującą z listy Koalicji Obywatelskiej zagłosowało ponad 10 tysięcy osób.