23 listopada rozpoczął się cykl szkoleń „Złamane dzieciństwo – ochrona dziecka krzywdzonego” organizowany przez mysłowicki MOPS, skierowany do psychologów i pedagogów pracujących w przedszkolach i szkołach. Celem warsztatów jest podnoszenie świadomości i wiedzy dotyczącej krzywdzenia dzieci zarówno w środowisku rodzinnym, jak i rówieśniczym, rozpoznawanie symptomów krzywdzenia i skutków wychowywania się w rodzinie dysfunkcyjnej zagrożonej przemocą oraz ryzyka związanego z problemem współczesnego zagrożenia w postaci uzależnień.
Pierwsze z trzech spotkań szkoleniowych w ramach budowania lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy odbyło się 23 listopada. Otworzyli je wiceprezydent Mysłowic Wojciech Chmiel oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mysłowicach Izabella Nowak. Uczestnikami szkolenia byli przedstawiciele oświaty oraz pracownicy MOPS-u. Szkolenie z tematu „Wczesna trauma rozwojowa i relacyjna u dzieci rozpoznawanie i postępowanie” przeprowadziła dr n. med. Małgorzata Klecka. Pani doktor przybliżyła tematykę w obszarze rozpoznawania i reagowania na wczesne objawy traumy u dzieci oraz związane z nią konsekwencje wynikające z nadużywania środków psychoaktywnych oraz doświadczania przemocy przez ich matki w okresie ciąży.
Drugie spotkanie odbyło się 30 listopad. Psycholog i specjalista terapii uzależnień Joanna Michalik-Lubecka przedstawiła temat „Współczesne uzależnienia dzieci i młodzieży – profilaktyka, motywowanie do zmiany, perspektywa praktyczna”. Spotkanie składało się z dwóch części: wykładowej i warsztatowej. Podczas części warsztatowej uczono uczestników, jak rozpoznawać różnice pomiędzy używaniem eksperymentalnym a uzależnieniem od substancji psychoaktywnych przez dzieci i młodzież.
Ostatnie szkolenie odbędzie się w poniedziałek 5 grudnia. Wówczas Izabela Kałka, psycholog i psychoterapeuta m.in. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Katowicach, współpracująca ze stowarzyszeniem Moc Wsparcia w Sosnowcu, omówi temat „Dziecko krzywdzone – rozpoznawanie symptomów”.
Do udziału w szkoleniach zaproszeni zostali psycholodzy i pedagodzy pracujący w przedszkolach i szkołach oraz pracownicy MOPS-u z terenu Mysłowic, którzy pomagają rodzinom i dzieciom w ich naturalnym środowisku: w domu, przedszkolu czy szkole. Specjaliści poprzez swoje działania profilaktyczne wspierają i edukują dzieci i ich rodziny oraz interweniują w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu. Nabyta podczas szkoleń wiedza usprawni proces rozpoznawania przyczyn kryzysu w rodzinie. Szkolenia zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Mysłowice Dariusza Wójtowicza.
Źródło: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mysłowicach/Izabela Przybyła