fot. ITVM

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Dlatego tak ważne jest propagowanie krwiodawstwa i wszelkich inicjatyw z nim związanych. Gościem ostatniego Muzealnego czwartku byli założyciele i przyjaciele fundacji Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej.

Goście nie tylko opowiedzieli o początkach, działaniach i wartościach, które propaguje fundacja, ale także przypomnieli sylwetkę swojej patronki Agaty Mróz-Olszewskiej. Dodatkowo można było obejrzeć galerię fotografii i pamiątek fundacji zgromadzonych na przestrzeni dziesięciu lat. Są to m.in. wyjątkowe wspomnienia z siatkarskich memoriałów Agaty Mróz-Olszewskiej, wybranych akcji krwiodawstwa i wydarzeń społecznych.

– W przyszłym roku fundacja Kropla Życia obchodzi swoje dziesięciolecie, dlatego wspólnie z dyrektorem muzeum postanowiliśmy przybliżyć i przypomnieć zarówno mieszkańcom Mysłowic, jak i całego regionu o naszej działalności w zakresie popularyzacji krwiodawstwa, transplantacji i poszukiwania dawców szpiku kostnego – mówi Agnieszka Tuszyńska-Hatlapa, przedstawicielka fundacji, koordynator wystawy.

Fundacja Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej została założona w 2010 roku przez Mieczysława Barańskiego oraz Ryszarda Mroza. Od początku działalności ich statutowym celem jest poprawa ochrony zdrowia osób cierpiących na nowotwory krwi i choroby pokrewne.

– Często nie zwracamy uwagi na to, co się wokół nas dzieje. A dopiero jak nam się zdarzy coś przykrego, to wtedy wszyscy się budzimy. Dlatego trzeba edukować. W roku śmierci Agaty było zarejestrowanych 30 tysięcy dawców szpiku kostnego, a w 2015 roku było ich już ponad milion – mówi Mieczysław Barański, założyciel fundacji Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej.

Jednym z nadrzędnych zadań fundacji jest integracja środowisk promujących program ochrony zdrowia oraz organizacja Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej, będącego niezwykłym wydarzeniem o charakterze edukacyjno-kulturalno-sportowym.

– Od dwóch lat organizujemy również akcję „Dar za dar” z leśnikami. Polega ona na podarowaniu choinki na święta osobom, które podczas naszej akcji oddadzą krew. Prowadzimy działalność edukacyjną, by rosła ilość dawców szpiku i krwiodawców. A poza tym chcemy popularyzować sylwetkę naszej patronki. Był to wybitny sportowiec, dwukrotna mistrzyni Europy. Była też wyjątkową kobietą. Zdawała sobie sprawę ze swojej choroby, a zdecydowała się na przerwanie leczenia, by urodzić córkę. Liliana ma teraz 10 lat – mówi Edward Długaj, prezes fundacji.

Sztandarowym celem fundacji Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej jest również honorowanie krwiodawców.

– Chcemy w tym roku założyć Klub Stu, który będzie pokazywał wszystkich tych, którzy w swoim życiu oddali 100 litrów krwi i więcej – dodaje Edward Długaj.

Jednym z takich bohaterów jest pan Czesław Chrzanowski, który oddał ponad 100 litrów krwi.

– Pierwszy raz krew oddałem w latach 80. potrzebującemu z pracy. Tak mnie to zainteresowało, że postanowiłem oddawać cząstkę siebie i nieść życie innym. Dar krwi jest darem życia i cieszy mnie, że mogę w tym pomóc – mówi Czesław Chrzanowski, krwiodawca.

Jak mówią członkowie fundacji Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej: „Budzimy ludzkie serca na potrzeby innych”. Warto więc brać przykład z postaw honorowych krwiodawców, by w tak prosty sposób pomóc innym.