Polska Grupa Górnicza (PGG) oraz Dalkia Polska Energia podpisały 6 grudnia umowę dotyczącą budowy instalacji odzysku ciepła z wód dołowych w kopalni Mysłowice-Wesoła. Ta innowacyjna inwestycja, o mocy 2 MW, ma być gotowa w trzecim kwartale 2026 roku i jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz promowania zrównoważonego rozwoju.
Instalacja, oparta na technologii pompy ciepła typu woda-woda, pozwoli na efektywne wykorzystanie energii geotermalnej z wód dołowych o temperaturze 25°C. Dzięki niej uda się zredukować emisję CO₂ o 1319 ton rocznie oraz zaoszczędzić 5260 MWh energii. Woda pobierana z poziomu 655 metrów stanie się odnawialnym źródłem energii, z którego ciepło trafi do lokalnych systemów grzewczych.
Przedstawiciele PGG i Dalkii podkreślają strategiczne znaczenie projektu dla transformacji energetycznej. Marek Skuza, wiceprezes PGG, wskazuje na zgodność inwestycji z ideą społecznej odpowiedzialności biznesu, natomiast Konrad Borowski, prezes Dalkii, zauważa, że wykorzystywanie ciepła odpadowego jest kluczowe dla redukcji śladu węglowego.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)





