16 grudnia uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach wraz z opiekunami uczestniczyli w Biegu Dziewięciu Górników. Ideą przewodnią imprezy jest uczczenie pamięci górników zastrzelonych podczas pacyfikacji kopalni Wujek 16 grudnia 1981 r.
Już po raz siódmy Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach jest organizatorem tego przedsięwzięcia. Pierwotnie impreza miała charakter wydarzenia miejskiego, obecnie ma zasięg ogólnopolski i jest skierowana do wszystkich chcących w ten sposób upamiętnić dramatyczne wydarzenia sprzed 38 lat.
Każda ze szkolnych drużyn wybiera jednego spośród poległych górników, który staje się „patronem” drużyny. Dla uczniów CKZiU w tym roku był to Jan Stawisiński, jego zdjęcie mieli podczas biegu na koszulkach. W wydarzeniu uczestniczyło prawie 800 biegaczy z 67 szkół. Startując na symbolicznym dystansie, oddali hołd tym, którzy nie zawahali się upomnieć o wolność i zapłacić za to najwyższą cenę.
Tekst i foto: CKZiU
















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)











